Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie siedzący na dużej sali przed dużym ekranem z prezentacją.

 


W Rzeszowie obchodzono Dzień Solidarności i Wolności, który ma przypominać o ważnej roli ruchu, jakim była „Solidarność”, dzięki której udało się obalić system komunistyczny. Z tej okazji w urzędzie wojewódzkim odbyła się debata, a później uczestnicy obchodów zebrali się na mszy św. w Kościele Farnym.

 

„O Solidarności, która zmieniła bieg historii”- to temat debaty w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. W panelach wzięli udział członkowie „Solidarności”, działacze demokratycznej opozycji oraz przedstawiciele młodego pokolenia z Koła Naukowego Powszechnej Historii Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

W spotkaniu uczestniczyli również podkarpaccy parlamentarzyści: Piotr Babinetz, Andrzej Szlachta, Adam Śnieżek, przedstawiciele służb mundurowych oraz rządowej administracji zespolonej. Samorząd województwa w obchodach reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl oraz członek zarządu Stanisław Kruczek.

 

Polski Sierpień i powołanie wolnych związków zawodowych dały początek wielkim zmianom, przyniosły wyzwolenie spod jarzma totalitaryzmu i ukształtowały nowe oblicze Polski i Europy.  Idea rodzącej się „Solidarności” porywała miliony osób, które postanowiły się sprzeciwić komunistycznemu reżimowi. Przemiany jakie dokonały się za sprawą utworzonej w sierpniu 1980 r. „Solidarności” i ludzi, którzy doprowadzili do jej powstania, całkowicie zmieniły Polskę i Europę. Między innymi o tych wydarzeniach i faktach, a także o wpływie „Solidarności” na współczesne oblicze kraju mówiono podczas debaty.

 

Wydarzenie zostało przygotowane przez wojewodę podkarpackiego i Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”. Moderatorem debaty był dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie.

 

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że o dokonaniach „Solidarności” trzeba stale mówić i przypominać, gdyż miały one i mają ogromny wpływ na to, na jakim etapie rozwoju jesteśmy i jak funkcjonuje nasz kraj współcześnie:

 

Wielka fala rozwoju, postępu w naszym kraju, zmian choćby w systemie samorządowym, nie byłaby możliwa bez fenomenu „Solidarności”. Na ten wielki ruch musimy patrzeć nie tylko z płaszczyzny związkowej „Solidarności”, ale także tej rolniczej, która odegrała u nas w regionie ogromna rolę, prowadząc do wielu ważnych ustaleń – mówił podczas spotkania marszałek Ortyl.

 

Bardzo ważne jest to, aby młodzi ludzie czuli, rozumieli, czym była „Solidarność”, dlaczego jest to ruch, który zmienił bieg historii. Jeżeli będą mieć tę wiedzę, to będą w stanie docenić wolność i niepodległość swojego państwa. Nic nie buduje ludzkiej świadomości bardziej, niż kontakt ze świadkiem. Jeśli chcemy, by wiedza o pewnych procesach docierała do kolejnych pokoleń, to to zetknięcie z doświadczeniem działaczy, świadków jest niezwykle potrzebne – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, otwierając spotkanie.

 

Rolę dyskusji, której celem jest wymiana myśli i doświadczeń pomiędzy członkami Solidarności, osobami represjonowanymi, świadkami historii a młodymi ludźmi podkreśliła zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” Bogumiła Stec-Świderska.

 

Perspektywa młodych ludzi jest zupełnie inna niż nasza i myślę, że to jest wspólna wartość tej debaty – powiedziała  Bogumiła Stec-Świderska.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Debata „Solidarność, która zmieniła bieg historii”  

 

Kolejnym etapem obchodów rocznicy powstanie NSZZ Solidarność była msza św. w Kościele Farnym w Rzeszowie pod przewodnictwem arcybiskupa Adama Szala. Po niej modlono się pod Krzyżem Misyjnym obok kościoła. Tam również zostały złożone kwiaty i znicze, m.in. przez Stanisława Kruczka - członka zarządu województwa oraz Jerzego Cyprysia wiceprzewodniczącego sejmiku. Kwiaty złożyła również wojewoda Ewa Leniart oraz wielu innych samorządowców i działaczy Solidarności.

 

Dzień Solidarności i Wolności to święto państwowe obchodzone 31 sierpnia na pamiątkę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku w 1980 r.

 

Ustanawiając Dzień Solidarności i Wolności ustawą z 2005 r., Sejm postanowił uhonorować wysiłek ludzi, którzy żyli w niesuwerennym państwie i byli uciemiężeni przez opresyjną władzę, ale pozostali wierni idei niepodległej Polski i walczyli o przywrócenie praw obywatelskich i pracowniczych. Święto jest też wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy przyczynili się do zwycięstwa „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości po latach komunizmu.

 

Galeria zdjęć:

 

Autorzy tekstu: Monika Konopka, Kamil Dudzik
Autorzy zdjęć: Michał Hubala, Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu/Biuro Prasowe UMWP