Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik
 Kancelaria Zarządu UMWP

 

To już 84 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości mające na celu upamiętnienie tego wydarzenia zostały zorganizowane w stolicy województwa przez rzeszowski oddział IPN, prezydenta Rzeszowa, dowódcę 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, dowódcę 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz okręg podkarpacki Światowego Związku Żołnierzy AK.

 

W uroczystościach wzięli udział m.in.: poseł Andrzej Szlachta, wojewoda Ewa Leniart, Stanisław Kruczek członek zarządu województwa oraz Józef Jodłowski, starosta rzeszowski. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Krzyża w Rzeszowie, następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”, gdzie wysłuchali Apelu Pamięci, złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

 

Słowa do organizatorów rocznicy i jej uczestników skierował Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego. W liście, który odczytał Stanisław Kruczek przekazuje m.in.

 Dzisiaj, 84 lata po tamtych wydarzeniach, obowiązkiem każdego z Nas jest kontynuowanie tej niezłomnej tradycji. Musimy pielęgnować dziedzictwo Polskiego Państwa Podziemnego, dbać o naszą niepodległość i umacniać wartości, które stanowią fundament naszej wolności. To chwila, w której kierujemy swoje myśli i serca ku bohaterom, którzy z narażeniem życia walczyli o wolność, niepodległość, i godność naszej Polski. Dzieje Polskiego Podziemia to historia odwagi, walki o wolność, i przede wszystkim, historia narodu, który mimo okrucieństwa okupacji nie stracił wiary w swoje prawa i ideały - odczytał słowa marszałka Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa.

 

27 września 1939 roku, w czasie oblężonej Warszawy przez Niemcy, gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego założył tajną organizację wojskową o nazwie Służba Zwycięstwu Polski. Jej celem było kontynuowanie walki przeciwko obu okupantom, czyli Niemcom i Związkowi Radzieckiemu. Następnie, 4 grudnia 1939 roku, premier rządu RP na uchodźstwie, gen. Władysław Sikorski, utworzył Związek Walki Zbrojnej. Z kolei 14 lutego 1942 roku, gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK). Tajne struktury podległe rządowi emigracyjnemu po wojnie były określane jako Polskie Państwo Podziemne. Warto podkreślić, że w całej Europie nie istniało drugie takie niezależne państwo podziemne jak Polskie.

 

 

Galeria zdjęć: