Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Pomnik z żołnierzami.

 

Autor tekstu: Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu UMWP

Autor zdjęć: Kamil Dudzik/ Jednostka Strzelecka 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu

 

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia, pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK w Rzeszowie rozbrzmiała syrena. Jej dźwięk miał przypomnieć o wszystkich, którzy podczas 63 dni walki w stolicy, oddali życie za Polskę. W obchodach w stolicy regionu uczestniczył przewodniczący sjemiku Jerzy Borcz oraz członek zarządu Stanisław Kruczek. Marszałek Władysław Ortyl wziął udział w uroczystościach w Mielcu.

 

W uroczystości w Rzeszowie wzięli udział m. in.: posłowie Andrzej Szlachta, Wiesław Burz, Teresa Pamuła, przedstawiciele władz lokalnych: Jolanta Sawicka - wicewojewoda podkarpacki i Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego oraz mieszkańcy regionu. Uczestnicy patriotycznych obchodów oddali wspólnie hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. Złożyli też kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.

 

Stanisław Kruczek, jako przedstawiciel Samorządu Województwa Podkarpackiego, wyraził głęboki szacunek dla bohaterów Powstania Warszawskiego i podkreślił znaczenie pielęgnowania naszej historii, jako elementu budującego wspólną tożsamość. 

 

Wartości, jakie reprezentuje Powstanie Warszawskie, są fundamentem naszej tożsamości narodowej i patriotyzmu, dlatego też pamięć o tych wydarzeniach jest niezwykle istotna dla wszystkich pokoleń. Wspólnie z mieszkańcami Podkarpacia, wyrażamy naszą wdzięczność dla bohaterów Powstania Warszawskiego i zaświadczamy, że ich poświęcenie nie poszło na marne – mówił Stanisław Kruczek.

 

Kolejnym elementem była salwa honorowa, którą oddali żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 3 PBOT. Odczytany został także Apel Pamięci. Uroczystość zakończyła się mszą świętą w kościele pw. św. Krzyża przy ul. 3 Maja w Rzeszowie. 

 

79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczcili także mielczanie. Obchody zorganizowane przez Stowarzyszenie Społeczno Edukacyjne „Orzeł Biały – Strzelec”odbyły się przed odnowionym Pomnikiem Armii Krajowej. W uroczystościach w Mielcu udział wzięli m.in. posłowie na sejm: Krystyna Skowrońska oraz Fryderyk Kapinos, marszałek województwa Władysław Ortyl, radna województwa Maria Napieracz, zastępca prezydenta Mielca Adriana Miłoś, przedstawiciele organizacji patriotycznych oraz mieszkańcy Mielca. Po uroczystościach rocznicowych Marszałek Ortyl złożył kwiaty i znicze na grobach mieleckich AKowców: Tadeusza Orłowskiego, Jerzego Dębickiego, Stanisława Doliny i Wojciecha Lisa. Pomnik w Mielcu wpisał się już na stałe w historię i wizerunek miasta, stanowi jego wizytówkę i świadczy o społecznej wdzięczności dla żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Jest stałym miejscem patriotycznych uroczystości i spotkań organizacji i stowarzyszeń kultywujących pamięć i wartości patriotyczne. Odsłonięto go i poświęcono w 1993 r. Powstały staraniem i dzięki funduszom Kombatantów pomnik od lat wymagał już remontu. Kolejni przewodniczący mieleckich struktur ŚZŻAK panowie: śp. Tadeusz Orłowski i śp. Jerzy Dębicki zabiegali w miejskim i powiatowym samorządzie o podjęcie niezbędnych prac remontowych.

 

W trakcie dwumiesięcznych powstańczych walk w Warszawie, straty wojsk polskich wyniosły około 16 tysięcy zabitych i zaginionych, natomiast podczas wielu nalotów, ostrzału artyleryjskiego oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło prawie 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

 

Galeria zdjęć: