Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik
 Kancelaria Zarządu UMWP

 

W niedzielę, 18 lutego mszą świętą w Kościele Farnym rozpoczęły się uroczystości z okazji 43. Rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich w Rzeszowie. Po mszy świętej koncelebrowanej w intencji polskich rolników i suwerennej ojczyzny, złożone zostały wieńce przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki w rynku i tablicą upamiętniającą miejsce strajku w 1981 roku w dawnym Domu Kolejarza. Rocznicowe spotkanie zostało zorganizowane przez Stronnictwo Ludowe Ojcowizna RP oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

 

W uroczystościach udział wzięli m.in.: przedstawiciele samorządu województwa członek zarządu Stanisław Kruczek i radny Karol Ożóg, Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, Senatorowie RP Józef Jodłowski i Zdzisław Pupa, Poseł na Sejm RP Ewa Leniart oraz przedstawiciele organizacji rolniczych, NSZZ „Solidarność”. Wydarzenie przyciągnęło również szerokie grono mieszkańców Rzeszowa i okolic.

 

Chwała bohaterom i weteranom tamtych czasów. Pamiętamy o nich i chwała też rolnikom za to co dziś robią –  tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie do zgromadzonych Europoseł Bogdan Rzońca. 

 

Rzeszowski strajk, łącznie z rozpoczętym nieco wcześniej strajkiem w Ustrzykach Dolnych (rozbitym przez ZOMO), trwał aż przez 52 dni. W sali widowiskowej Domu Kolejarza codziennie odprawiane były msze św., a uczestnicy protestu mogli tam także skorzystać ze spowiedzi świętej. W sali tej odbywały się także czasami występy artystyczne. Działały m.in.: strajkowa służba zdrowia, kuchnia, sekretariat i biuro przepustek.

 

Uczestniczę od lat we wszystkich tych spotkaniach z państwem i jest to nasze pierwsze wspólne, tych dwóch grup solidarności chłopskiej ojcowizny i rolników indywidualnych. Widocznie łączy nas wspólny wróg i pokazuje jak silni potrafimy być w jedności. Ten wspólny wróg stoi u naszych granic. Z jednej strony Putin, a z drugiej walka o nasze wartości  - powiedział Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego podczas konferencji.

 

Druga część uroczystości odbyła się w dawnym Domu Kolejarza w Rzeszowie. Były to wystąpienia seminaryjne zaproszonych gości i ekspertów, którzy skupiali się głownie na tematyce strajków chłopskich i solidarnościowych oraz ich znaczeniu. Po konferencji wręczono także odznaczenia dla zasłużonych związkowców o nazwie „W obronie polskiej ziemi”.

 

Dziś to właśnie historia połączyła wszystkich na nowo i razem znowu jesteśmy w historycznym miejscu, w domu kolejarza, gdzie te strajki się odbywały. Jest to z jednej strony znak historii, a z drugiej znak tego że znowu jest wspólna sprawa, o którą trzeba będzie walczyć. Ta wspólna sprawa łączy nas wokół potrzeby wolności i wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, edukacji, prawdy historycznej – mówiła Ewa Leniart Poseł RP.

 

W nocy z 18 na 19 lutego 1981 roku w budynku rzeszowskiego „Domu Kolejarza”, będącego wówczas siedzibą byłej Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych, przedstawiciele komisji rządowej PRL, podpisali z przedstawicielami Komitetu Strajkowego, działającego w imieniu Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz z przedstawicielami „Solidarności” pracowniczej porozumienie, w którym po raz pierwszy od czasu powstania PRL uwzględnione zostały postulaty mieszkańców polskiej wsi. 20 lutego odrębne porozumienie z przedstawicielami rolniczej „S” podpisane zostało w Ustrzykach Dolnych. Porozumienia te są dziś znane pod wspólną nazwą Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich.

 

Galeria zdjęć: