Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Rząd ludzi z kwiatami.

 


 Autor tekstu i zdjęć: kamil Dudzik

Kancelaria Zarzadu UMWP

 

W Rzeszowie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Solidarności i Wolności, który obchodzony jest 31 sierpnia, na pamiątkę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku w 1980 r.  Świętowano również 43. rocznicę powstania „Solidarności”. Samorząd województwa reprezentował Stanisław Kruczek.

 

Obchody rozpoczęła msza święta w Kościele Farnym w Rzeszowie, gdzie zebrali się członkowie Solidarności, jej sympatycy, a także władze regionu. Mszy przewodniczył ks. bp Jan Wątroba.

 

Dalsza część uroczystości odbyła się pod krzyżem misyjnym, gdzie kwiaty oraz znicze złożyły delegacje związkowe i samorządowcy m. in.: Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki, Stanisław Kruczek - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego i Józef Jodłowski - Starosta Rzeszowski.  

 

Obchodząc tę 43. rocznicę, oddajemy hołd wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu. Wspominamy tych, którzy oddali życie, a także tych, którzy nadal stoją na straży naszych ideałów. Wierzymy, że duch Solidarności będzie nadal inspiracją dla kolejnych pokoleń, by dążyć do sprawiedliwości i równości – mówił przewodniczący rzeszowskiej Solidarności - Roman Jakim.

 

43 lata temu, w sierpniu, narodziła się Solidarność – ruch społeczny, który znacząco wpłynął na bieg historii Polski. Ten ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 roku dla obrony praw pracowniczych był do 1989 roku również jednym z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i komunizmowi. Niezależnie od upływu lat NSZZ „Solidarność” walczy o prawa pracownika, zrzeszając w swoich szeregach setki tysięcy osób.

 

W 2005 r. Sejm RP ustanowił Dzień Solidarności i Wolności – święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.


Galeria zdjęć: