Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik
 Kancelaria Zarządu UMWP

 

Przedstawiciele władz województwa i miasta, a także służby mundurowe, duchowieństwo, młodzież i mieszkańcy Rzeszowa uczcili dziś pamięć wybitnego żołnierza, pułkownika Leopolda Lisa-Kuli. W uroczystościach wzięli udział: Senator RP Józef Jodłowski, Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, Samorząd Województwa reprezentowali członek zarządu Stanisław Kruczek i wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

 

Obchody 105. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli rozpoczęły się w kościele św. Wojciecha i św. Stanisława przy Placu Farnym od mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby. Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem rzeszowskiego bohatera. Na Placu Farnym rozbrzmiał hymn państwowy, a na maszt wciągnięto flagę państwową.  Przed pomnikiem płk. Lisa-Kuli, ok. 250 dziewcząt i chłopców z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. Lisa-Kuli złożyło przyrzeczenie strzeleckie. 

 

Panie Pułkowniku masz całe rzesze strzelców – Orląt, którzy o Tobie pamiętają, tak jak w dniu dzisiejszym składając uroczystą przysięgę. Jest was tak wielu. Daj Boże, żeby nie trzeba było walczyć o wolną Polskę z bronią w ręku, choć świat jest bardzo niespokojny, dlatego pamiętajmy o  naszych bohaterach – cześć ich pamięci!” – powiedział Stanisław Kruczek członek zarządu województwa.

 

Takim wzorem dla młodych ludzi był, i jest nim nadal płk Leopold Lis-Kula, jeden z bohaterów walk o niepodległość naszej ojczyzny w ubiegłym stuleciu – podkreślił w liście szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który odczytał płk Artur Frączek.

 

105 lat temu, 7 marca 1919 roku odszedł wybitny Polak: – Bohater i patriota, który swoje życie poświęcił ojczyźnie, poświęcił Polsce. Człowiek, którego dziedzictwo wciąż trwa w naszej pamięci i na zawsze w niej pozostanie - mówiła Wojewoda Teresa Kubas-Hul.

 

Obchody zakończyły się Apelem Pamięci oraz ceremonią złożenia wieńców. Uroczystość na placu przed pomnikiem pułkownika uświetniła również defilada i pokaz musztry paradnej z bronią młodzieży Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. L. Lisa-Kuli w Rzeszowie.

 

Leopold Kula ps. „Lis” urodził się 11 listopada 1896 roku w Kosinie na Podkarpaciu. Już jako nastolatek, jeszcze za czasu zaborów, był jednym z najbardziej utalentowanych i perspektywicznych wojskowych. W wieku 22 lat został pierwszym Komendantem Placu Polskie Organizacji Wojskowej w Kijowie, gdzie prowadził tam walki dywersyjne. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich wojskowych, ulubieńcem Józefa Piłsudskiego, uzdolnionym dowódcą i niezwykle odważnym żołnierzem. Nocą z 6 na 7 marca 1919 r. przeprowadził atak na zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn, jedna po jego zdobyciu został ciężko ranny i na skutek obrażeń zmarł.

 

Galeria zdjęć: