Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak –Nieduży
 Autor zdjęć:  Krzysztof Witek
 Autor filmu: Sebastian Kieszkowski
 Biuro prasowe UMWP   

 

Zwracamy się do mieszkańców, zachęcając do udziału w referendum, czyli w tym elemencie demokracji, który  pozwala nam uczestniczyć bezpośrednio w wyznaczaniu kierunków rozwoju naszej ojczyzny w przyszłości – mówił w czasie briefingu prasowego marszałek Władysław Ortyl. 

 

list fragment

 

Do każdego gospodarstwa domowego na Podkarpaciu w najbliższych dniach ma dotrzeć ulotka, przygotowana przed samorząd województwa, zachęcająca do udziału w referendum. Jest to list Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, który zachęca mieszkańców do udziału w referendum, które odbędzie się  15 października 2023 roku, czyli wraz z wyborami do Sejmu i do Senatu.

 

Ta ulotka, która dotrze do Państwa domów, to zachęta, aby wziąć udział w referendum. Zwracamy się w ten sposób do naszych mieszkańców już po raz drugi. Podobną ulotkę uruchamialiśmy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, co dobrze się to na Podkarpaciu przełożyło, bo frekwencja w tych wyborach była w naszym regionie dobra. Tym razem też na to liczymy. Chcemy, aby każdy świadomie zdecydował o udziale  w referendum, aby każdy świadomie  wybrał i zakreślił decyzje, tak jak uważa, w ślad za tymi pytaniami, które są w referendum postawione – mówił w czasie briefingu prasowego marszałek Władysław Ortyl.

 

Marszałek podkreślał, że udział w referendum to zarówno obowiązek, jak i przywilej:

 

Uczestnicząc w referendum możemy bezpośrednio wypowiedzieć się, w jakim kierunku powinien zmierzać rozwój i działania polityczne  w naszym kraju. To ważna sprawa, Polska nie jest krajem, gdzie powszechnie korzysta się tego prawa referendalnego, ale społeczeństwo się coraz bardziej uspołecznia, polityka i demokracja są coraz bliżej obywatela. A referendum jest takim instrumentem, tą decyzyjność przybliża do społeczeństwa i obywateli – zaznaczył marszałek, apelując, aby do udziału w referendum zachęcać znajomych, sąsiadów i krewnych.

 

W imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego w briefingu prasowym udział wzięła członek zarządu Anna Huk.

 

Jako zarząd województwa jednogłośnie zdecydowaliśmy o przekazaniu ulotki – listu do mieszkańców regionu. Jest to jednocześnie głos wszystkich członków zarządu województwa. Wybory i referendum zdecydują na przyszłe lata, jaki kierunek obieramy, w jakim kierunku chcemy iść, my Polacy, aby nasz kraj się rozwijał i funkcjonował, jak będzie odbierany przez inne kraje europejskich. Będziemy decydować, kto będzie rządził w naszej ukochanej ojczyźnie, ale także pytanie referendalne dotyczą spraw konstytucyjnych, bo chodzi o funkcjonowanie narodu. Nasze społeczeństwo wraz z wkroczeniem na drogę demokracji, jest coraz bardziej świadome, ma coraz większą wiedzę, w jaki sposób może wypowiedzieć swoje zdanie – mówiła w czasie briefingu członek zarządu Anna Huk.

 

 

Głosowanie w referendum odbędzie się w tych samych lokalach wyborczych,  co głosowanie w wyborach do parlamentu, a przeprowadzać je będą te same obwodowe komisje wyborcze. Każdy wyborca będzie mógł otrzymać trzy karty do głosowania (do Sejmu, do Senatu i referendalną). Wybory i referendum odbędą się przy użyciu jednej urny wyborczej, do której wrzucane będą zarówno karty do głosowania w wyborach, jak i karty do głosowania w referendum.

 

Myślę, że wszyscy 15 października spotkamy się przy urnach i postawimy krzyżyki, tam gdzie każdy Polak zgodnie ze swoimi wartościami i sumieniem zdecyduje, kto będzie w Polsce rządził i jaki będzie wynik referendum. Zachęcam do udziału w tym święcie demokracji – podkreślała członek zarządu województwa Anna Huk.

 

Marszałek Władysław Ortyl wziął udział w akcji promującej udział w referendum. Przed urzędem marszałkowskim wraz z kandydatami do sejmu rozdawał przechodniom ulotki, zachęcając do udziału w zbliżającym się referendum.

 

Galeria zdjęć: