Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Jak skutecznie informować i walczyć z fakenews'ami w przestrzeni publicznej w odniesieniu do COVID-19 oraz szczepionek? Jakie są powikłania po koronawirusie? Skąd się bierze niska wyszczepialność w niektórych regionach? To tylko część tematów konferencji naukowej poświęconej pandemii i szczepieniom przeciwko COVID-19, która została zorganizowana w Rzeszowie.

Konferencję zorganizowali: Ministerstwo Zdrowia oraz wojewoda podkarpacki. A wydarzenie zostało zorganizowane w ramach inicjatywy Narodowego Programu Szczepień. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl. Wśród gości obecni byli samorządowcy, naukowcy, lekarze, przedstawiciele instytucji medycznych. Udział w spotkaniu wziął m.in.: wojewoda świętokrzyski - Zbigniew Koniusz, zastępca prezydenta Rzeszowa Krystyna Stachowska, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej – Wojciech Domka, prezes rzeszowskiego oddziału NFZ – Robert Bugaj.

Spotkanie otworzył minister zdrowia Adam Niedzielski, który łączył się online. Minister przypomniał, jak przebiegały poszczególne fale pandemii. O przebiegu ostatniej, czwartej fali, z którą właśnie walczymy, minister mówił, że wyszczepionych jest 60% dorosłych Polaków, a szczepienia mają wpływ na liczbę chorych i przebieg zakażenia:

 

Widzimy, że ten realny wpływ szczepień przejawia się w tym, że możemy prowadzić w miarę normalne życie społeczne i gospodarcze. Ta szczepienność jest taką podwaliną, żeby pandemia w coraz mniejszym stopniu ingerowała w nasze życie – mówił minister Adam Niedzielski.

 

Pierwszy panel spotkania – medyczny - dotyczył leczenia COVID -19, profilaktyki, nowych wariantów koronawirusa oraz szczepień. Głos w dyskusji zabrali dr hab. n. med. Andrzej Cieśla - kierownik Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych w Centrum Medycznym w Łańcucie, dr hab. n. med. Hanna Czajka - kierownik Poradni Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, dr hab. n. o zdr. Grzegorz Juszczyk - dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, prof. Oleh Pinyazsko - Lwowski Narodowy Uniwersytet Medyczny.

 

Wirus się zmienia, bo taka jest jego natura i będzie ciągle pokazywał swoją nową twarz – mówił jeden z prelegentów dr Andrzej Cieśla.

 

Doktor hab. Hanna Czajka mówiła o zmianach w zachorowaniach na covid-19:

 

Na początku chorowały głównie osoby starsze. W tej chwili ta grupa jest najlepiej wyszczepiona, więc zakażenia przeniosły się na grupę młodszych dorosłych. Dzieci natomiast – jak wynika z danych z sierpnia – chorowały w ok. 16% i miały raczej łagodny przebieg choroby. W tej chwili zmienia się sytuacja. W pediatrii w ubiegłym roku mieliśmy  małe obłożenie, ale od czerwca tego roku mamy przeładowane oddziały pediatryczne. Chorują głównie małe dzieci – mówiła Hanna Czajka.

 

Doktor hab. Grzegorz Juszczyk - dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego mówił o tym, na jakim etapie jest czwarta fala pandemii:

 

Prognozy są następujące: jesteśmy już najprawdopodobniej blisko szczytu fali jesiennej. Obserwujemy go właśnie pewnie teraz i może on potrwać przez najbliższe dwa tygodnie – mówił Grzegorz Juszczyk.

 

W kolejnym panelu – administracyjnym – skupiono się na organizacji życia społecznego i zawodowego w czasie pandemii COVID-19. Podsumowano ostatnie miesiące z punktu widzenia osób na co dzień odpowiedzialnych za organizację pracy szpitali, punktów szczepień oraz całej służby zdrowia. W ostatnim panelu - komunikacyjnym - mówiono o budowaniu prawidłowej narracji i skutecznej komunikacji, co jest jednym z najważniejszych wyzwań w obliczu pandemii COVID-19.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na obecną, niską zaszczepialność mieszkańców Podkarpacia, popularyzowanie fachowej wiedzy o szczepionkach i tym samym wpłynięcie na podniesienie odsetka osób zaszczepionych w regionie.

Tekst: Monika Konopka
Zdjęcia: Anna Magda
Biuro Prasowe UMWP