Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorzd Wojewdztwa Podkarpackiego

  

  

Grafika przedstawiająca szpitale wojewódzkie

 


 Autor tekstu: Monika Knapik
Departament Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej

 

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował pierwszy wykaz szpitali i przychodni wchodzących w skład Krajowej Sieci Onkologicznej. W województwie podkarpackim na liście znalazły się cztery szpitale wojewódzkie jako Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego (SOLO) oraz trzy wojewódzkie przychodnie jako ośrodki kooperacyjne. Publikacja listy jest kluczowym elementem wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej. Podmioty wchodzące w skład sieci będą realizować świadczenia na rzecz pacjentów onkologicznych w wybranych zakresach. Wykaz będzie obowiązywał przez dwa lata od jego ogłoszenia, czyli do 26 lipca 2026 r.

 

Głównym celem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie każdemu dorosłemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, opieki onkologicznej opartej na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.

 

Strukturę Sieci tworzą:

  • Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego (SOLO III poziomu, SOLO II poziomu, SOLO I poziomu), czyli szpitale udzielające świadczeń w zakresie leczenia zabiegowego chirurgicznego, radioterapii onkologicznej oraz chemioterapii i innych metod leczenia systemowego;
  • Ośrodki kooperacyjne, które udzielają świadczeń wyłącznie w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Świadczeniodawcy zapewniają kompleksową opiekę onkologiczną w zakresie diagnostyki, leczenia oraz monitorowania.

 

Wojewódzkie szpitale zakwalifikowane zostały do następujących poziomów Sieci:

  1. Poziom SOLO I:
    • Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie im. św. Jadwigi Królowej w zakresie leczenia zabiegowego chirurgicznego;
    • Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie w zakresie leczenia zabiegowego chirurgicznego.
  2. Poziom SOLO II:
    • Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu w ramach obszarów: leczenie zabiegowe chirurgiczne oraz chemioterapia i inne metody leczenia systemowego;
    • Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu w ramach obszarów: chemioterapia i inne metody leczenia systemowego oraz radioterapia onkologiczna.

 

Wśród 208 ośrodków kooperacyjnych zakwalifikowanych do sieci na terenie województwa podkarpackiego, udzielających świadczeń wyłącznie w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, znalazły się trzy wojewódzkie podmioty lecznicze:

  • Wojewódzki Zespół Specjalistyczny w Rzeszowie,
  • Podkarpackie Centrum Medyczne w Rzeszowie SPZOZ,
  • Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Rzeszowie.

 

W wykazie opublikowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla województwa podkarpackiego znajduje się 13 podmiotów leczniczych funkcjonujących jako Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego oraz 208 ośrodków kooperacyjnych (w tym szpitale powiatowe). Szpitale zakwalifikowane do poziomu SOLO III, czyli Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie z ośrodkiem satelitarnym – Podkarpackim Centrum Chorób Płuc oraz Szpital Specjalistyczny w Brzozowie - Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. Księdza Bronisława Markiewicza, pełnią jednocześnie rolę ośrodków nadzorujących dla szpitali na poziomie SOLO I.

 

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą z dnia 9 marca 2023 roku o Krajowej Sieci Onkologicznej pierwsza kwalifikacja do sieci miała zostać przeprowadzona do 31 marca 2025 r. Została jednak przeprowadzona wcześniej, aby umożliwić podmiotom zakwalifikowanym do sieci wykorzystanie środków finansowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i lepsze przygotowanie się do udzielania świadczeń.

 

Od 1 kwietnia 2025 r. podmioty wykonujące działalność leczniczą, niewchodzące w skład Krajowej Sieci Onkologicznej, nie będą uprawnione do realizacji opieki onkologicznej w ramach umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia, za wyjątkiem:

  • diagnostyki lub leczenia nowotworów krwi,
  • świadczeń udzielanych osobom poniżej 18. roku życia,
  • udzielania świadczeń w ramach przyjęcia w trybie nagłym.

 

Karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, tzw. Karty DILO, wydane pacjentom przed dniem wejścia w życie ustawy zachowują ważność, a pacjenci zostaną objęci opieką onkologiczną w ramach powstającej sieci.

 

Pełen wykaz ośrodków wchodzących do Krajowej Sieci Onkologicznej można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia. Schemat sieci w województwie podkarpackim przedstawia poniższa grafika.

 

1