Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Grupa ludzi pozuje do zdjęcia.

 


Autorzy tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży,  Monika Konopka 

Autor zdjęć Anna Magda 

Biuro prasowe UMWP  

 

Cieszę się, że możemy zaoferować mieszkańcom regionu pacjentom – nową jakość rehabilitacji – powiedział marszałek Władysław Ortyl, podczas otwarcia gruntownie zmodernizowanego Zakładu Rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu. W uroczystości uczestniczył również wicemarszałek Piotr Pilch.

 

W wydarzeniu wzięli także udział: poseł Marek Kuchciński, metropolita przemyski, arcybiskupAdam Szal,dyrektor przemyskiej Caritas, ks. Artur Janiec oraz przedstawiciele samorządów, pracownicy szpitala, a wśród nich lekarze i rehabilitanci.

 

Barbara Stawarz, dyrektor placówki rozpoczynając spotkanie mówiła o tym, żdzięki inwestycjimożna było skupić w jednym miejscu wszystkie świadczenia z zakresu rehabilitacji:

 

Dzięki temu nasi pacjenci, którzy będą chcą korzystać z rehabilitacji, mogą to robić w jednym miejscu skorzystać tu z pełnego wachlarza świadczeń – powiedziała Barbara Stawarz.

 

Do tej pory Zakład Rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu mieścił się w dwóch lokalizacjach. Pierwsza z nich znajdowała się wgłównej siedzibie placówki czyli przy ul. Monte Cassino, a druga - przy ulicy ul. Sportowej, czyli w szpitalnym Centrum Leczenia Ambulatoryjnego nr 2.Dzięki gruntownej modernizacji teraz zakład w całości mieści się w jednym miejscu – przy ulicy Sportowej, a jednocześnie został rozbudowany, co daje nowe możliwości personelowi i pacjentom. 

 

To, że rehabilitacja będzie teraz w centrum Przemyśla, że będzie dostępna dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują, jest ważnym atutem – zaznaczył marszałek Władysław Ortyl, dodając, że dzięki temu uwolniła się przestrzeń w szpitalu wojewódzkim, gdzie powstaje kardiochirurgia.

 

Marszałek podkreślił również fakt, że inwestycja, którakosztowała blisko 2,5 mln złotych, została w całości sfinansowana ze środków własnych przemyskiego szpitala.

 

To jest ewenement w skali województwa, a być może nawet w skali naszego kraju, gdyż najczęściej szpitale borykają się z dużymi problemami finansowymi – dodał marszałek Władysław Ortyl.

 

Ulokowanie całości Zakładu Rehabilitacji w centrum Przemyślto wyjście naprzeciwpotrzebom pacjentów, którzy korzystająz ambulatoryjnych świadczeń rehabilitacyjnycha którzy teraz łatwiej będą mogli dotrzeć na rehabilitację. To także szansa na większą dostępność rehabilitacji, dzięki zwiększeniu liczby pomieszczeń, w których mieści się placówka. 

 

Dziękuję marszałkowi Władysławowi Ortylowi i całemu zarządowi województwa, za to, że na przestrzeni ostatnich lat zdecydował o przekazaniu tak wielu milionów na potrzeby przemyskiego szpitala. Dzięki temu możliwe są kolejne inwestycje i rozwój placówki.  A mieszkańcy Przemyśla bardzo na to liczą i tego właśnie oczekują  – powiedział w czasie uroczystości wicemarszałek Piotr Pilch, który jest przemyślaninem. 

 

Inwestycja objęła opracowanie ekspertyzy technicznej zabezpieczenia przeciwpożarowego dla całego budynkuwielobranżowej dokumentacji projektowej dla Zakładu Rehabilitacjiwraz z adaptacją i dostosowaniem pomieszczeń III piętra, modernizację schodów wejściowych do budynku od strony parkingu oraz dodatkową adaptację części pomieszczeń II piętra i parteru. W ramach prac wymieniono drzwi, część sanitariatów, okładziny ścienne i posadzki, a także wykonano nową instalację wodno-kanalizacyjną. Dzięki przebudowie dostosowano gabinety,  pomieszczenia i wejście od strony parkingu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

 

W zmodernizowanym Zakładzie Rehabilitacji na ok. 600 metrach kwadratowych mieszczą się rejestracja, pokój badań, gabinety masażu, hydroterapia z zapleczem sanitarnym dla osób niepełnosprawnościami, fizykoterapia, boksy lasera, teraplus i magnetronik, sala ćwiczeń oraz zaplecze administracyjne, socjalne i sanitarne dla pacjentów oraz personelu. 

 

placówce wykonywane są zabiegi z zakresu kinezyterapii, światłolecznictwa, hydroterapii, ultradźwięków i fonoferezy, z użyciem prądów i polaelektromagnetycznego oraz masaże ręczne i mechaniczne. Zakład świadczy również usługi z zakresu rehabilitacji domowej.

 

Chciałabym złożyć życzenia pani dyrektor i państwu – pracownikom  szpitala, aby misja placówki, która jest w haśle szpitala: służenie wszystkim pacjentombyła jak najlepiej realizowana. Życzę, aby państwa pomoc, w tej kontynuacji leczenia, w rehabilitacji dotyczyła wszystkich ludzi, a szczególnie seniorów. Ich z pewnością będzie przybywać - powiedział poseł Marek Kuchciński.

 

Misją szpitala jest kontynuowanie tego wszystkiego, co czynił Chrystus, bo Chrystus nauczał, uzdrawiał, leczył, pocieszał. Wszystko po to, aby życie nasze było bardziej szlachetne, było lepsze – mówił arcybiskup Adam Szal, tuż przed poświeceniem pomieszczeń zakładu rehabilitacji.  

 

To kolejna z inwestycji wtę dziedzinę przemyskim szpitalu. W marcu 2023 roku oddany został całkowicie zmodernizowany oddział rehabilitacji stacjonarnej w przemyskiej lecznicy, w ramach którego prowadzona jest rehabilitacja pacjentów leczących się stacjonarnie w szpitalu. 

 

Wówczas prace przy reorganizacji Oddziału Rehabilitacji z pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej kosztowały ponad półtora miliona złotych. Prawie 1,2 mln złotych przekazał samorząd województwa, a nieco ponad 300 tysięcy pochodziło ze środków własnych placówki. Zreorganizowany Oddział Rehabilitacji z pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej został zlokalizowany w dawnej części administracyjnej szpitala, co wiązało się z modernizacją istniejących instalacji, przebudową ścian działowych, czy wymianą stolarki drzwiowej i okiennej. Oddział zyskał także nowe okładziny podłogowe oraz ścienne i sufitowe, oświetlenie i osprzęt sanitarny. Pomieszczenia oddziałów zostały przystosowane dla pacjentów niepełnosprawnych. Za ponad pół miliona złotych kupiono sprzęt rehabilitacyjny i wyposażenie oddziału, m.in. stanowisko do pobierania krwi dla pacjenta otyłego, wózki do transportu pacjenta w pozycji siedzącej, 25  łóżek szpitalnych – rehabilitacyjnych,  aparaty do laseroterapii oraz z ultradźwiękami, zestaw podłogowych i sufitowych urządzeń do ćwiczeń w podwieszeniu,a także zestaw urządzeń mobilizujących czynności ruchowe pacjenta.

 

Galeria zdjęć: