Otwórz/zamknij mapę strony

181220 ksw1

Dobra wiadomość dla pacjentów z chorobami płuc. Powstanie nowy budynek Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc, dzięki czemu pacjenci z tzw. „Pałacyku” będą mieć lepsze warunki pobytu i leczenia. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych RPO WP. 20 grudnia umowę w tej sprawie podpisał marszałek i dyr. Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie Witold Wiśniewski.

W konferencji uczestniczyli: marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Szopena Witold Wiśniewski, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek oraz poseł Krystyna Wróblewska.

Inwestycja ma kosztować prawie 46 mln złotych, z czego ok. 39 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Nowy budynek będzie miał pięć kondygnacji i połączony zostanie z istniejącą już częścią szpitala. Trafią do niego pacjenci z Kliniki Gruźlicy i Chorób Płuc ze starej części szpitala tzw. „Pałacyku”, w którym warunki nie spełniają wymaganych standardów i nie pozwalają na sprawną, nowoczesną diagnostykę.

Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie jest jedynym szpitalem na Podkarpaciu, gdzie kompleksowo diagnozuje się i leczy choroby układu oddechowego, w tym raka płuc. Teraz szpital czeka duża zmiana.

- Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że możemy podpisać tę umowę. Takich inwestycji w dalszym ciągu nasze szpitale potrzebują. Dodatkowo podpisanie tej umowy zwiększa wykorzystanie środków unijnych z RPO, co powoduje, że możemy sięgnąć po rezerwę wykonania – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 Witold Wiśniewski zapewniał, że prace budowalne powinny zacząć się już w pierwszej połowie przyszłego roku i potrwają ok. dwóch lat.

- Ta inwestycja jest dosyć duża, to jest ok. 6 tys. nowych metrów, które będą połączone z budynkiem głównym szpitala. Przede wszystkim w nowym gmachu znajdzie się miejsce dla oddziału, który teraz jest na dwóch piętrach Pałacyku.

W nowym budynku będzie się mieścić m.in. Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. Na niskim parterze znajdą się pomieszczenia techniczno-medyczne. Na parterze oraz pierwszym i drugim piętrze przeniesione oddziały kliniczne, a na trzecim piętrze znajdzie się Zakład Patomorfologii, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i pomieszczenia techniczne.

Na konferencji obecna była także poseł Krystyna Wróblewska, która jest członkiem sejmowej Komicji Zdrowia.

- Chciałam pogratulować zarządowi województwa podjęcia tak spektakularnych decyzji, przeznaczenia tak ogromnych środków z RPO właśnie na Szpital Kliniczny Nr 1. Jako parlamentarzysta zajmuję się rakiem płuc i to jest rak, który zabija największą liczbę pacjentów w Polsce. To jest bardzo ciężki nowotwór i pacjenci powinni być leczeni w bardzo dobrych warunkach. To będzie piękny, potrzebny oddział – mówiła poseł Krystyna Wróblewska.

- Ta oraz inne inwestycje realizowane w podkarpackich szpitalach są potrzebne nie tylko dla zapewnienia lepszych warunków pacjentom, ale także dla personelu, który pracuje w naszych szpitalach – mówił członek zarządu Stanisław Kruczek.

M. Konopka

M. Mielniczuk

D. Kozik

Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego