Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Zdrowie

[VIDEO] 15 mln zł na zmianę oblicza przemyskiej kardiologii

|
Sebastian Kieszkowski

Rozbudowa oddziału kardiologicznego, utworzenie oddziału rehabilitacji kardiologicznej, nowy angiograf – to spodziewane efekty projektu zakładającego poprawę opieki zdrowotnej w Szpitalu Wojewódzkim im św. Ojca Pio w Przemyślu. Umowę na jego realizację podpisali: marszałek Władysław Ortyl i dyrektor szpitala Piotr Ciompa. Wartość przedsięwzięcia  to niemal 15 mln zł.

Dziennikarze oraz pracownicy szpitala dowiedzieli się o planach rozbudowy oddziału podczas spotkania w sali konferencyjnej przemyskiej jednostki. Uczestniczył w nim także poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, prezydent Przemyśla Robert Choma, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Maciej Lewicki, radna województwa Anna Huk, zastępca dyrektora szpitala Lucyna Podhalicz oraz dyrektor departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej UMWP Damian Brud.

Marszałek Władysław Ortyl mówił o wciąż rosnących nakładach na inwestycje, mających poprawić stan podkarpackiej służby zdrowia.

- Chcę przypomnieć, że w latach 2013-2016 ponad 30 mln zł trafiło do przemyskiego szpitala. To były inwestycje związane z chirurgią naczyniową, to był remont lądowiska dla śmigłowców, dużo środków pochłonęła naprawa tomografu komputerowego – wyliczał marszałek.

Projekt będzie finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Jego wartość wynosi 14 823 529,41 zł. Zakończenie przewidziano na IV kwartał 2018 r.

Marszałek zwrócił także uwagę na charakter inwestycji, które będą odgrywały kluczową rolę w ratowaniu ludzkiego życia.

- Projekt składa się z rozbudowy i uruchomienia nowoczesnego pododdziału Kardiologii Inwazyjnej. Zakupione urządzenia będą wykorzystane w pierwszych godzinach kryzysu kardiologicznego, kiedy życie pacjentów jest najbardziej zagrożone. Do tej pory takich możliwości w Przemyślu nie było. Te inwestycje przekładają się bezpośrednio na ratowanie życia. Dlatego z dużą satysfakcją składam dziś podpis pod umową – mówił Władysław Ortyl

Dzięki utworzeniu pododdziału Kardiologii Inwazyjnej z nowoczesną pracownią Hemodynamiki i Angiologii, szpital zapewni pacjentom lepszą opiekę, umożliwiając dostępność leczenia wszystkim wymagającym pomocy kardiologicznej, bez potrzeby odsyłania do innych placówek.

Piotr Ciompa mówił o kosztach nowego oddziału i odpowiedzialności wobec pacjentów.

- To zauważalna zmiana jakości leczenia. Kardiologia otrzymała wyraźny impuls, co jest bardzo ważne dla mieszkańców Przemyśla i okolic. Liczymy się z tym, że nowe jednostki organizacyjne będą deficytowe. Koszty bieżące przekroczą wpływy z NFZ. My jednak nie kierujemy się tylko ekonomią, także dobrem pacjenta. Z całą świadomością przyjęliśmy ten projekt – powiedział dyrektor Ciompa.

Rozbudowany Oddział Kardiologiczny zostanie doposażony o 8 łóżek intensywnej opieki kardiologicznej, natomiast nowy pododdział będzie miał na wyposażeniu 12 łóżek oraz  4 łóżka IOK. W sumie 65 łóżek. W ramach doposażenia w sprzęt specjalistyczny, dla oddziału kardiologicznego zostanie zakupiony miedzy innymi: system do mapowania 3D do ablacji, zestaw do krioablacji, multimonitor dla sali elektroterapii (system rejestracji parametrów elektrofizjologicznych), system do hipotermii, echokardiograf 3D, zestaw do testów wysiłkowych z ergo spirometrią.

Projekt zakłada doposażenie poradni kardiologicznej w m.in. nowe meble oraz nowoczesny sprzęt medyczny: zestaw do testów wysiłkowych, EKG, echokardiograf, zestaw Holtera EKG z centralką, rekorder dla pacjentów.

Oddział wzbogaci się także o nowy angiograf, który zastąpi wysłużone - 13-letnie urządzenie. W lokalizacji służącej dotychczas do obsługi starego angiografu, powstanie pracownia do elektrokardiologii, wyposażona w ramię C.

Projekt zakłada także powstanie Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej. Nowy, 20 łóżkowy oddział - zostanie wyposażony w sprzęt niezbędny do realizacji świadczeń w zakresie rehabilitacji kardiologicznej zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Oddział będzie wykorzystywany zarówno przez pacjentów leczonych w przemyskim szpitalu, bezpośrednio po zabiegu oraz pacjentów ze skierowaniami od innych specjalistów. Planowany jest zakup między innymi: wielostanowiskowej platformy do rehabilitacji kardiologicznej (bieżnia x1, cykloergometr x6, ergometr z siedziskiem x1), zestawu Holtera EKG z centralką z 4 rekorderami, zestawu do testów wysiłkowych, kinezyterapii - urządzenie umożliwiające przeprowadzenie ćwiczeń w podwieszeniu.

Marszałek Władysław Ortyl odwiedził dziś także Wojewódzki Podkarpacki Szpital Psychiatryczny w Żurawicy. O najbliższych planach jednostki rozmawiał z jej dyrektor Barbarą Stawarz.

Tekst/Fot. Michał Mielniczuk
wideo: S.Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP