170626 min radziwillOd wizyty w gabinecie stomatologicznym przy Szkole Podstawowej w Boguchwale rozpoczęła się wizyta ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła na Podkarpaciu. Minister spotkał się także z marszałkiem Władysławem Ortylem oraz członkiem zarządu Stanisławem Kruczkiem.

Dziś podczas spotkań z władzami wojewódzkimi oraz dziennikarzami padły ważne deklaracje na temat upowszechnienia opieki medycznej w szkołach. Minister zapowiedział uruchomienie nowego rządowego programu, który upowszechni gabinety stomatologiczne i punkty opieki zdrowotnej.

- Chcemy, by szkoła była także miejscem promującym zdrowie i zapewniającym profilaktykę dzieciom i młodzieży. Tam gdzie gabinety stomatologiczne nie powstaną przyjadą  tzw. dentobusy, czyli mobilne punkty opieki dentystycznej. W każdym województwie powinien być przynajmniej jeden taki pojazd. Stomatolodzy będą objeżdżać szkoły w celu wczesnego wykrywania próchnicy i leczenia tej choroby – mówił minister zdrowia.

W ministerstwie trwają już prace nad projektem ustaw i wdrożeniem programu wsparcia dla samorządów, który przyczyni się do otworzenia opieki medycznej w szkołach. Program ruszy w roku szkolnym 2018/2019 i będzie opierał się na współpracy z samorządami. – Rolą władz lokalnych, zainteresowanych udziałem w projekcie będzie zapewnienie odpowiedniego lokalu. Koszty wyposażenia zostaną pokryte ze środków budżetu państwa, natomiast świadczenia zdrowotne w nich realizowane będą finansowane w ramach kontraktu NFZ – tłumaczył minister.

Program ma zapewnić nie tylko właściwą profilaktykę zdrowych dzieci, ale również uwzględnić wsparcie dla uczniów niepełnosprawnych czy też przewlekle chorych.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła, że rząd dostrzega problem chorób jamy ustnej, a także wad postawy wśród dzieci i młodzieży.

– Rozwiązaniem będzie powszechna profilaktyka i promocja zdrowia w miejscach nauki i wychowania czyli szkoła. Ważnym elementem systemu będzie częstsza obecność pielęgniarki. Obecnie pielęgniarka bywa w szkole kilka razy w miesiącu, żeby to zmienić musimy zacząć od innego sposobu finansowania tych świadczeń – wyjaśnia wiceminister zdrowia.

Po spotkaniu z marszałkami minister zdrowia wystąpił jako gość na sesji sejmiku województwa.

Jakub  Czarnota
Foto Jakub Czarnota
Kancelaria Zarządu