1474505 625874244117268 897042836 nDo końca 2017 r. w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie zostanie uruchomiony pakiet usług zapewniający kobietom i dzieciom kompleksową opiekę na wysokim europejskim poziomie.

Dzięki realizacji umowy zawartej dziś w Urzędzie Marszałkowskim pomiędzy dyrekcją szpitala i Zarządem Województwa Podkarpackiego, szpital będzie mógł oferować edukację związaną z planowaniem rodziny, opiekę okołoporodową nad matką i dzieckiem, transport noworodków z zagrożeniem życia z innych szpitali do oddziału noworodkowego w Krośnie lub do szpitali specjalistycznych poza województwem.

 Szpital będzie też wstanie zaoferować opiekę nad matką oraz dzieckiem, do osiągnięcia przez niego pełnoletności. Szczególnie w zakresie profilaktyki, diagnostyki, leczenia i rehabilitacji pod względem schorzeń laryngologicznych, neurologicznych, kardiologicznych, reumatologicznych, okulistycznych i innych.

- Regionalne Centrum Południowego Podkarpacia „Kobieta i Dziecko” będzie nowoczesną jednostką. Samorząd wojewódzki od lat dąży do tego, by nasze szpitale świadczyły specjalistyczne usługi na bardzo wysokim poziomie w kompleksowy sposób. To co proponujemy w Krośnie jest kolejnym tego przykładem – mówi członek zarządu wojewódzkiego  odpowiedzialny za służbę zdrowia Stanisław Kruczek.

Wartość projektu to 18,9 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 15,5 mln zł. Resztę kosztów pokryje samorząd województwa podkarpackiego.

- W ramach projektu zostanie przebudowany Trakt Porodowy wraz z salą cięć cesarskich, Oddział Ginekologiczno-Położniczy z odcinkiem Patologii Ciąży, Oddział Noworodkowy z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodków, Oddział Dziecięcy wraz z utworzeniem odcinka obserwacyjnego, pomieszczeń Zakładu Diagnostyki Obrazowej pod nowoczesny mammograf. Ponadto szpital zakupi karetkę neonatologiczną, wysokospecjalistyczny oraz sprzęt medyczny -  wyjaśnia dyrektor szpitala w Krośnie  Piotr Lenik.

 

Jakub Czarnota
Kancelaria Zarządu UMWP