161122 udar„Czas to mózg. Udar można leczyć”, pod takim tytułem odbyła się konferencja zorganizowana przez Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie neurologii prof. dr hab. med. Halinę Bartosik-Psujek. Wśród prelegentów zebranych w dużej auli Uniwersytetu Rzeszowskiego znaleźli się specjaliści z zakresu neurologii, rehabilitacji i ratownictwa medycznego. Samorząd reprezentował odpowiedzialny w zarządzie województwa za ochronę zdrowia – Stanisław Kruczek.

60 tysięcy pacjentów każdego roku zapada na udar mózgu. Duża część z nich umiera, natomiast pozostali muszą zmagać się z różnym stopniem niepełnosprawności. Rozwój medycyny w ostatnich latach przyniósł nowe rozwiązania w zakresie terapii udaru mózgu. Konferencja jest okazją do przedyskutowania i opracowania wspólnego stanowiska odnośnie leczenia udarów na Podkarpaciu.

Uczestnicy spotkania usłyszeli od prelegentów informacje dotyczące aktualnych danych na temat leczenia udarów, nowych sposbów terapii, o tym jak postępować z pacjentami w warunkach SOR oraz jak wygląda rehabilitacja po udarze mózgu.

Konferencja została objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Wojewodę Podkarpackiego Ewę Leniart oraz Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwestra Czopka. 

Poniżej prezentujemy film promujący aplikację  "Na pomoc podkarpackie", przygotowaną na zelcenie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. 

Fundacja Udaru Mózgu wyprodukowała pierwszą polską animację, która porusza temat udaru przedstawiając jego objawy.

 

Michał Mielniczuk
fot. Anna Tworz 
Kancelaria Zarządu UMWP