Dyskusja na temat ochrony Zdrowia zdominowała obrady Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego. Starostowie spotkali się tym razem w Mielcu. Ich gościem był marszałek Władysław Ortyl oraz członek zarządu Stanisław Kruczek.

Gości powitał Józef Jodłowski, starosta rzeszowski. Rolę gospodarza pełnił także Zbigniew Tymuła, starosta mielecki który na początku przybliżył gościom charakterystykę powiatu mieleckiego, mówił też o najbliższych planach. Później dyskutowano o służbie zdrowia. Marszałek Władysław Ortyl mówił o planowanych działaniach zarządu województwa, które mają usprawnić działalność podległych placówek zdrowotnych.

To nasz wielki problem, bo szpitale ciągle notują duże straty. Rozpoczęliśmy proces łączenia szpitali w Przemyślu. Chcemy podobny proces przeprowadzić z naszymi szpitalami psychiatrycznymi w Jarosławiu i w Żurawicy. W Rzeszowie zamierzamy połączyć Podkarpackie Centrum Chorób Płuc ze szpitalem miejskim. Oba te szpitale mają bardzo dobre wyposażenie, które nie jest wykorzystywane w 100, czy nawet 80 procentach. W Przemyślu jest podobna sytuacja - w obu funkcjonują chirurgie i obie pracują na 40 proc. możliwości – tłumaczył Władysław Ortyl. Stanisław Kruczek mówił także o niezdrowej konkurencji szpitali, szczególnie w kwestii zatrudnianiu specjalistów.

Prowadzimy także rozmowy aby nasze wojewódzkie szpitale kliniczne mogły korzystać ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki temu więcej pieniędzy na pozostałe szpitale moglibyśmy przeznaczyć z RPO – dodał marszałek Władysław Ortyl.

Szpitale powiatowe borykają się głównie z problemami finansowymi, o czym dyskutowano przez dłuższą część obrad. Głos w tej sprawie zabrała także Łucja Bielec szefowa fundacji SOS Życie w Mielcu.   

Starostowie debatowali także nad stworzeniem ortofotomapy dla terenu województwa, niedofinansowaniem nieodpłatnej pomocy prawnej a także nt. przedsięwzięć i projektów realizowanych przez Społeczną Podkarpacką Akademię Najlepszych Praktyk i działań planowanych na rok 2016 r.

Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Podkarpackiego