Czołowi polscy specjaliści z zakresu onkologii wzięli udział w konferencji poświęconej profilaktyce chorób nowotworowych, która odbyła się w urzędzie marszałkowskim. Okazją do zorganizowania debaty był jubileusz 25-lecia mieleckiej Fundacji SOS Życie. Jej założycielka Łucja Bielec otrzymała z tej okazji od marszałka W. Ortyla pamiątkowy herb województwa i kwiaty wraz z gratulacjami i życzeniami powodzenia w dalszej pracy.

Łucja Bielec, założycielka Fundacji SOS Życie, podkreślała na konferencji, że powodem dla którego założyła fundację, były jej własne doświadczenia z chorym synem, z którym pomocy musiała szukać u specjalistów we Francji.

Jak mój syn wyzdrowiał chciałam spłacić ten dług, który miałam, chciałam pomagać innym i założyłam fundację. Dziś po 25 latach mojej działalności mogę powiedzieć, że pomogliśmy setkom osób, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na chorobę, przebadaliśmy około 300 tysięcy kobiet, wykryliśmy ponad 600 nowotworów, kupiliśmy w tym czasie sprzęt za ponad 3 mln złotych – w tym cytomammobus, który jest kliniką profilaktyczną na kółkach i czeka na kobiety w całym województwie – mówiła Łucja Bielec.

Marszałek Władysław Ortyl dziękował założycielce mieleckiej fundacji Łucji Bielec za to, że była prekursorem jeżeli chodzi o taką działalność i że nie bała się czekających ją wyzwań. Przypomniał także inne osoby, które miały znaczący wkład w działalność fundacji: Stanisława Padykułę – pierwszego prezesa fundacji oraz Alfreda Bielca.

Chciałbym z okazji jubileuszu podziękować wszystkim za to co było i życzyć pomyślności, a także prosić o to, żeby ta działalność była kontynuowana. Samorządowi województwa bardzo zależy na takich działaniach, na rozwoju profilaktyki. Dlatego widzimy potrzebę inwestowania w sprzęt i programy zarówno w szpitalach wojewódzkich, jak również w innych placówkach medycznych w regionie – mówił marszałek.

Działająca w Fundacji SOS Życie Kinga Bielec przybliżyła historię fundacji i najważniejsze wydarzenia z w jej 25-letniej historii. Podkreślała też, że niezwykle ważna jest współpraca różnych środowisk, bez której trudno byłoby skutecznie prowadzić działalność.

 

Musi być wola ze strony samorządów, szkół, kościoła i wielu innych instytucji oraz osób, żeby te badania przeprowadzać w różnych częściach regionu, żeby zachęcić do nich kobiety. Musi powstać taki efekt kuli śnieżnej. Liczymy, że nasze działania w przyszłości spowodują, że coraz mniej kobiet będzie umierało na raka piersi i że nie będą w ogóle umierały kobiety na raka szyjki macicy, bo to jest możliwe – mówiła Kinga Bielec.

Jubileusz 25-lecia był połączony z konferencją „Profilaktyka chorób nowotworowych wyzwaniem dla Podkarpacia na lata 2016-2020”. Wzięli w niej udział wybitni specjaliści, m.in. dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii, który podkreślał, że działalność fundacji jest niezwykle ważna dla Podkarpacia.

Możecie być szczęśliwi, że na Podkarpaciu istnieje taka fundacja, która realizuje tak ważne społecznie cele i której założycielka podchodzi z takim uporem i energią do edukacji prozdrowotnej oraz dostępności do badań profilaktycznych, a przede wszystkim do uświadomienia, że nie należy ich unikać – mówił dr Janusz Meder.

W konferencji udział wzięli także prof. Zbigniew Wronkowski, Prezes Polskiego Komitetu Zwalczania Chorób Nowotworowych, który mówił o epidemiologii nowotworów i sprawdzonych standardach w profilaktyce. Obecny był też prof. Andrzej Kawecki Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Radioterapii Onkologicznej dla woj. podkarpackiego oraz prof. Tadeusz Pieńkowski z Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi, a także dr Dorota Czudowska, dyrektor Ośrodka Diagnostyki Chorób Nowotworowych w Legnicy.

Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP