O sytuacji osób niepełnosprawnych, o tym jak im pomagać oraz o konkretnych działaniach, podejmowanych przez jarosławskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym rozmawiał w Jarosławiu marszałek Władysław Ortyl. Inicjatorką spotkania była radna Anna Schmidt-Rodziewicz, która również w nim uczestniczyła.

Dyrektor Mariusz Mituś z jarosławskiego PSOUU zaprezentował marszałkowi warsztat wytwórczy K-Lumet, który stanowi część Zakładu Aktywności Zawodowej dla osób z niepełnosprawnością. Później podczas spotkania z self adwokatami, czyli osobami, które same będąc niepełnosprawne uczą się reprezentować interesy swoje i innych potrzebujących, marszałek wziął udział w dyskusji na temat sytuacji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jak z wyzwaniami codzienności radzą sobie podopieczni jarosławskiego stowarzyszenia, marszałek mógł przekonać się odwiedzając ich w Domu Samodzielności  i mieszkaniu chronionym. Mieszkanie takie prowadzone jest przez stowarzyszenie od 2009 roku. Teraz mieszka w nim 9 osób. Jest to jedna z niewielu takich inicjatyw w Polsce.

Na podsumowanie wizyty w jarosławskim PSOUU marszałek smakował specjałów, jakie w Barze Europejskie Klimaty serwują jego kucharze. Bar powstał przed trzema laty, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest on częścią jarosławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej.

Na zakończenie wizyty w Jarosławiu marszałek Władysław Ortyl uczestniczył wraz z Radną Województwa Podkarpackiego Anną Schmidt – Rodziewicz w briefingu prasowym, z udziałem lokalnych mediów. 

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Biuro prasowe