Przyszłość podkarpackich uzdrowisk była tematem spotkania, w którym uczestniczył marszałek Władysław Ortyl. Organizatorem i jednym z jego inicjatorów był burmistrz Rymanowa-Zdroju  Wojciech Farbaniec.

Zaprosił on do wspólnej debaty samorządowców z pozostałych 4 gmin uzdrowiskowych tj. Iwonicza-Zdroju, Horyńca, Rymanowa i Soliny. Samorząd Województwa jest właścicielem dwóch uzdrowisk na Podkarpaciu w Rymanowie i w Horyńcu. Urząd Marszałkowskie reprezentował jeszcze Norbert Tomkiewicz, kierownik oddziału programowania nowej perspektywy 2014-2020. Dyskusja toczyła się wokół wsparcia projektów w obszarze istniejącego potencjału uzdrowiskowego regionu. W Regionalnym Programie Operacyjnym są zapisane specjalne środki na rozwój istniejących już uzdrowisk, które po trudnych negocjacjach wynegocjował samorząd województwa.

Cieszę się, że burmistrz wyszedł z taką inicjatywą. Rozmawialiśmy bardzo rzeczowo, nie tylko o wsparciu z rozpoczynającego się właśnie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, ale także o innych możliwościach rozwojowych i inwestycyjnych. Niezwykle ważna jest również promocja uzdrowisk i tu również deklarujemy naszą pomoc – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

9 maja przy okazji imprezy promującej fundusze europejskie w Baszni Dolnej swoją ofertę promować będzie uzdrowisko w Horyńcu Zdroju.

Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP