140422 sejmik

Konsekwencje sporu Ministra Zdrowia i lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego dla mieszkańców Podkarpacia oraz możliwość przyjmowania pacjentów w przyszpitalnych przychodniach w ramach podstawowej opieki zdrowotnej – to tematy konferencji prasowej Członka Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisława Kruczka oraz dyrektorów podkarpackich placówek ochrony zdrowia podległych marszałkowi.   

Staramy się oszacować skalę problemu. Na skutek sporu ministra zdrowia z lekarzami, pacjenci zamiast pojawiać się w przychodniach, pojawiają się w szpitalnych izbach przyjęć bądź szpitalnych oddziałach ratunkowych. Mamy nadzieję, że jest to sytuacja przejściowa. Zobowiązałem dyrektorów podmiotów leczniczych do monitorowania sytuacji oraz stworzenia warunków w podkarpackich szpitalach, tak aby pacjenci potrzebujący pilnej pomocy nie byli jej pozbawieni – mówił w trakcie konferencji prasowej członek zarządu Stanisław Kruczek.

Z danych na godzinę 12.00, 2 stycznia br wynika, że zalewie 159 ZOZ-ów na Podkarpaciu podpisało umowę z NFZ a 182 wciąż nie podpisało umowy na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej dla mieszkańców regionu.   

Poniżej wypowiedzi członka zarządu Stanisław Kruczka oraz dyrektorów podkarpackich szpitali: Janusza Solarza – Szpital Wojewódzki nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie i Witolda Stasiaka - Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu, na temat sytuacji w ich placówkach i możliwości przyjmowania chorych. 

 

 

 

Aleksandra Gorzelak –Nieduży, Monika Konopka
zdj. Monika Konopka
wideo Michał Mileniczuk
Biuro prasowe UMWP