logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

180627 f3m

Spotkanie reprezentantów regionów z państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym odbędzie się już 3 lipca na Podkarpaciu. Mowa o Forum Regionów Trójmorza. Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński oraz przedstawiciele polskich i europejskich regionów spotkają się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena, by dyskutować o wspólnych przedsięwzięciach   i możliwości współpracy.

- To duże wyróżnienie, że właśnie u nas organizowane jest to wydarzenie. W 2015 roku prezydencji Polski i Chorwacji ogłosili ideę Trójmorza. My chcemy tę ideę wcielać, aby mogła ona w pełni zaistnieć, potrzebne jest wsparcie regionalne, a to duże wyzwanie. Już mamy potwierdzoną obecność gości z Czech, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Litwy – mówił w Rzeszowie marszałek Władysław Ortyl.

Organizatorem Forum jest Samorząd Województwa Podkarpackiego. O kulisach przygotowania imprezy na konferencji prasowej mówili w urzędzie marszałkowskim marszałek Władysław Ortyl oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

- Forum jest świetną okazją do spotkania przedstawicieli krajów, które mają szanse na dobrą współpracę i na pewno będzie z pożytkiem dla realizacji wspólnych celów. Kluczową sprawą dla regionów Trójmorza jest Via Carpatia. Chcemy w trakcie forum rozmawiać o stanie zaawansowania tej ważnej drogi, która po naszej stronie jest realizowana – mówiła podczas konferencji wojewoda Ewa Leniart.  

Forum Regionów Trójmorza zgromadzi polityków, samorządowców, a także ludzi biznesu i gospodarki.

- Forum towarzyszy powołanie Obserwatorium Regionów Trójmorza, instytucji która będzie służyć przedsiębiorcom, samorządowcom, samym regionom. Tę umowę podpisuje Uniwersytet Rzeszowski, GUS, Wojewoda Podkarpacki i przedstawiciele zarządu województwa. To może być dla regionów cenna inicjatywa – podkreślał marszałek Ortyl.      

Forum Regionów Trójmorza odbędzie się 3 lipca w CWK G2A w podrzeszowskiej Jasionce. ​ 

 

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Foto Daniel Kozik
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP