Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Aktualności

[VIDEO] Połączenie Słowacja - Jasionka. Pierwszy krok zrobiony

|
Michał Mielniczuk

180216 slovak

Marszałek Władysław Ortyl i predseda Kraju Preszowskiego Milan Majerský chcą uruchomić połączenia autobusowe ze Słowacji na Podkarpacie, a dokładniej na lotnisko w Jasionce. Powodem jest rosnąca systematycznie liczba Słowaków latających z rzeszowskiego portu. Dziś tj. 16 lutego, szefowie obu województw podpisali w tej sprawie porozumienie.

W podpisanej deklaracji obie strony wyraziły wolę współpracy na rzecz uruchomienia połączenia autobusowego na linii Prešov – Rzeszów. Połączenia mają być tak skomunikowane, aby Słowacy mogli korzystać z połączeń realizowanych z rzeszowskiego lotniska. Chodzi zwłaszcza o uruchamiane już niebawem loty do Nowego Jorku oraz Tel Awiwu.

- Nasza współpraca ze Słowacją, z Krajem Preszowskim jest bardzo aktywna. Myślę, że tą dzisiejszą deklaracją, która będzie uruchamiała połączenia autobusowe między Rzeszowem a Preszowem, tę współpracę jeszcze bardziej aktywizujemy – mówił marszałek Władysław Ortyl, dodając, że planowane połączenie będzie służyć rozwojowi gospodarczemu obu regionów.

Predseda Kraju Preszowskiego Milan Majerský podkreślał, że wspólne plany uruchomienia połączeń autobusowych bardzo mu sie podobają i jest przekonany, że wielu Słowaków będzie z nich chętnie korzystało, gdyż jest na to zapotrzebowanie.

-Dzięki tym kursom autobusowym będziemy mogli korzystać z połączeń transkontynentalnych, aby dostać sie na drugą półkulę. To jest dla nas bardzo pozytywny sygnał. Dla Kraju Preszowskiego rzeszowskie lotnisko jest najbliższym portem lotniczym, z którego realizowane są takie połaczenia – mówił predseda.

Predsedzie towarzyszyli w podpisaniu deklaracji Jozef Cvoliga - Dyrektor Urzędu Kraju Preszowskiego orz Ján Dzurjuv - Dyrektor Departmentu Transportu, którzy również mówili, że nowe połaczenia autobusowe są bardzo ważne dla ich regionu.

Prezes rzeszowskiego lotniska, Michał Tabisz zapewniał, że kierowany przez niego port lotniczy chce być oknem na świat dla obu regionów.

-Połączenie do Nowego Jorku, które uruchamiamy 30 kwietnia może służyć nie tylko pasażerom z Podkarpacia, ale także mieszkańcom Kraju preszowskiego – mówił Michał Tabisz, dodając, że loty będą na pewno komfortowe, gdyż obsługiwane przez dreamlinery.

-Wierzę, że z każdym kolejnym lotem do Nowego Jorku pasażerów ze Słowacji będzie coraz więcej – podkreślał prezes rzeszowskiego lotniska, dodając że równie interesującą ofertą dla Słowaków mogą być połączenia z Tel Awiwem.

Prezes Michał Tabisz poinformował, że lotnisko prowadzi zaawansowane rozmowy z jedną z firm przewozowych , która zadeklarowała chęć zorganizowania regularnych przewozów ze Słowacji skorelowanych czasowo z połączeniem lotniczym Rzeszów – Nowy Jork.

-Orientacyjnie mogę podać, że takie połączenie startowałoby o 6 rano, z Koszyc przez Preszów do Rzeszowa, na lotnisko w Jasionce. Póki nie podpiszemy umowy nie chcę zdradzać nazwy przewoźnika, ale jest to lokalna firma – mówił Michał Tabisz.

Połączenia autobusowe mają być realizowane w formule przewozów komercyjnych, ale jak dodał marszałek samorząd województwa będzie się przyglądał jak będzie się rozwijało i podejmował ewentualnie nowe decyzje. 

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP