DSC 2728We wtorek z oficjalną wizytą na Zakarpacie udał się Marszałek Województwa – Władysław Ortyl. Obwód Zakarpacki pozostaje jedynym graniczącym, z którym Województwo Podkarpackie nie ma jeszcze podpisanego porozumienia o współpracy międzyregionalnej. W oficjalnym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele zakarpackich władz, Gubernator Giennadij Moskal, Przewodniczący Zakarpackiej Rady Obwodowej Mychajło Rywis oraz Konsul Generalny RP we Lwowie Rafał Wolski.


Przy ponad trzydziestu kilometrach wspólnej granicy z Polską, nadal nie mamy przejścia granicznego. Otwarcie pieszego przejścia w historycznym punkcie przełęczy Łubna-Wołosate będzie doskonałą okazją do rozwoju turystyki. Zapotrzebowanie na nią jest ogromne, a rozmowy na ten temat, trwają już wiele lat - powiedział Gubernator Moskal. - Dla Zakarpacia jest to jedyny sposób na nawiązanie bezpośredniego połączenia z Polską. Ten sam problem dotyczy również mieszkańców Podkarpacia.

Według Przewodniczącego Rywisa, otwarcie przejścia granicznego z Polską jest strategicznie ważne dla partnerstwa regionów i rozwoju infrastruktury granicznej, przyciągnie ono potencjalnych inwestorów, podniesie poziom życia w regionach przygranicznych a także poprawi atrakcyjność turystyczną i gospodarczą regionu.

Marszałek Władysław Ortyl i Konsul Rafał Wolski zadeklarowali dołożenie wszelkich starań, aby pogłębić współpracę Zakarpacia i Podkarpacia w różnych dziedzinach, w tym kulturową i gospodarczą.

Nowopowstające przejście graniczne Malhowice – Niżankowice może służyć jako przykład, jak bardzo są one potrzebne. Po zakończeniu jego budowy na pewno trzeba będzie pochylić się nad tematem przejścia turystycznego w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, które połączy Województwo Podkarpackie z Obwodem Zakarpackim. Ten temat należy do kompetencji Pani Wojewody, jednak ze strony Samorządu możemy obiecać wszelką możliwą pomoc. – powiedział Marszałek Ortyl.

Ponadto Konsul Generalny RP we Lwowie obiecał zwiększenie obecności kultury polskiej na Zakarpaciu, między innymi poprzez organizację przeglądu polskiego kina współczesnego. Marszałek Władysław Ortyl wyraził również chęć powrotu do „Dni Dobrosąsiedztwa”, które w przeszłości odbywały się na granicy polsko-ukraińskiej.

Tekst: Justyna Róg
Kancelaria Zarządu
Zdjęcia: Zakarpacka Rada Obwodowa