Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Aktualności

Wizyta Ambasadora Kazachstanu w Polsce

|
Michał Mielniczuk

171122 ambaMargulan Baimukhan – Ambasador Kazachstanu w Polsce spotkał się z marszałkiem Władysławem Ortylem. Uczestniczyła w nim również wojewoda Ewa Leniart. Ambasador uczestniczył także w Kongresie 590.

Marszałek i ambasador rozmawiali na temat możliwej współpracy oraz historii obu państw. Ambasador zaznaczył, że od stycznia bieżącego roku obowiązuje ruch bezwizowy dla polskich obywateli  wjeżdżających na teren Kazachstanu.  Uruchomiony został również bezpośredni lot z Warszawy do Astany.

- Chcemy być partnerem dla polskich województw. Mam tu na myśli nie tylko przedsiębiorców, ale i samorządy. Podczas tegorocznego EXPO w Astanie, oprócz licznej obecności ludzi z polskiego biznesu, gościliśmy aż sześciu marszałków województw – podkreślał ambasador Margulan Baimukhan.

Marszałek Władysław Ortyl zwrócił uwagę na zbliżoną historię państw, opartą na braku suwerenności. Zależy nam, aby współpraca pomiędzy Polską a Kazachstanem rozwijała się, a układ nowego szlaku jedwabnego może jedynie temu sprzyjać. Oba kraje w tym momencie cechuje dynamiczny rozwój. Jesteśmy również nastawieni na export i import. Możemy poszczycić się nowoczesnym terminalem cargo, który został uruchomiony w tym roku w Jasionce.

Uczestnicząca w spotkaniu wojewoda Ewa Leniart mówiła:

- Rozwój regionu wiążemy z wieloma państwami. Atrakcyjność Podkarpacia zwiększają uwarunkowania infrastrukturalne, takie jak droga A4, łącząca zachód ze wschodem oraz S19, prowadząca z północy na południe. Nasze województwo to nowoczesne technologie, lotnictwo oraz produkcja rolno-spożywcza. Możemy pochwalić się również bogatym doświadczeniem w dziedzinie decentralizacji, z którego korzystają nasi sąsiedzi Ukraina i Słowacja, która ma w planach korektę swojego systemu.

Ambasador Kazachstanu miał również okazję odwiedzić jedną z rzeszowskich uczelni - Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania.

- Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony faktem, iż na jednej uczelni w Rzeszowie studiuje ponad 200 studentów z Kazachstanu, w tym 70% z nich w języku angielskim. Słyszałem również wiele pozytywnych opinii na temat jakości kształcenia w Polsce – mówił ambasador.

Margulan Baimukhan zaszczytną funkcję Ambasadora Kazachstanu w Polsce sprawuje od czterech miesięcy. Biegle posługuje się językiem polskim ze względu na ukończone studnia ekonomiczne w Krakowie.

 

Justyna Róg                                                                                     

Oddział Współpracy Międzynarodowej

Kancelaria Zarządu