logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

22 września br. w tut. Urzędzie miała miejsce wizyta Radcy Handlowego Ambasady Egiptu,  Abdelaziz Elsherif wraz z Katarzyną Maciąg-Asystentką.  W spotkaniu wziął udział Wicemarszałek - Bogdan Romaniuk , Kierownik Oddziału Współpracy Gospodarczej – Katarzyna Stachowicz oraz pracownik Oddziału Współpracy Gospodarczej –  Joanna Socha-Kotula.

Głównym tematem spotkania było omówienie możliwości nawiązania współpracy gospodarczej,w szczególności handlowej  i inwestycyjnej między Województwem Podkarpackim a regionami egipskimi.

Wicemarszałek Romaniuk zaprezentował Województwo Podkarpackie jako dynamicznie rozwijający  się region i stwarzający duże szanse i możliwości na bilateralną współpracę. Wskazał, iż dzięki funduszom europejskim  postępuje rozwój infrastruktury technicznej niezwykle ważnej dla rozwoju i współpracy gospodarczej. W niedalekiej przyszłości korytarz transportowy Via Carpathia polaczy nasz region zarówno z  Litwą jak i z Grecją. Inwestycja ta stworzy kolejne możliwości dla rozwoju transportu.  Podkreślił rolę stref ekonomicznych, gdzie coraz więcej firm z kapitałem zagranicznym lokuje swoje inwestycje. Dynamicznie rozwijające się międzynarodowe lotnisko Rzeszów-Jasionka oraz transport lotniczy to kolejne atuty regionu, które w przyszłości mogą przełożyć się na  rozwój połączeń lotniczych na kierunku Polska-Egipt.

Radca Handlowy Ambasady Egiptu wyraził żywe zainteresowanie zainicjowaniem kontaktów między naszym regionem a Egiptem, czego dowodem była również jego wizyta w Dolinie Lotniczej celem zapoznania się z możliwościami współpracy w sektorze lotniczym.

Przedstawił Egipt jako ogromny i chłonny rynek zbytu. W dalszym ciągu spostrzegany jest przez Polaków jako atrakcyjny turystycznie. Niemniej jednak coraz więcej firm interesuje się możliwościami lokowania na tym rynku własnego kapitału. Dobrym przykładem jest podkarpacka firma „Nowy Styl”, która dostarcza na ten rynek swoje produkty. 

Podkreślając ogromną rolę bezpośrednich spotkań przedstawicieli władz rządowych, samorządowych i biznesu w budowaniu i utrwalaniu dobrych relacji gospodarczych p. Abdelaziz Elsherif zaprosił Marszałka Województwa Podkarpackiego wraz z delegacją do wzięcia udziału w spotkaniu
z Ministrem Przemysłu i Handlu Egiptu planowanym w dniach 18- 19 października br. Wicemarszałek poddał pod rozwagę wspólne spotkanie podczas II edycji organizowanego na Podkarpaciu Kongresu 590.

Joanna Socha-Kotula
Dep. Promocji i Współpracy Gospodarczej
Fot. S.Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP