170909 festiwalJuż po raz szósty do Lwowa zjechali przedstawiciele podkarpackich samorządów i instytucji współpracujących z Ukrainą. Festiwal Partnerstwa to przedsięwzięcie promujące zarówno miasta i regiony, jak też wpływające na rozwój wzajemnej współpracy. Wczoraj marszałek Władysław Ortyl ze sceny na lwowskim rynku dokonał uroczystego otwarcia festiwalu.

Marszałek Władysław Ortyl tuż przed otwarciem festiwalu pochwalił organizację przedsięwzięcia, powiedział, że jest to ważny element budujący mosty między województwem podkarpackim a Ukrainą:

- To dobra praktyka, która trwa od wielu lat. Spotykają się tu samorządy z całego kraju, także z województwa podkarpackiego. Dziś ten festiwal zostanie zaprezentowany członkom Europejskiego Komitetu Regionów - uważam, że będzie to dla nich bardzo dobre doświadczenie. Trzeba pokazywać to co dobre w naszych relacjach. Mowa tu o kulturze, debatach i dyskusjach, które na pewno dużo wnoszą do europejskiej polityki sąsiedztwa – powiedział Władysław Ortyl.

W ramach trzydniowego festiwalu, który zakończy się w niedzielę, swoje sceniczne popisy prezentują polskie i ukraińskie zespoły, wzbudzając zainteresowanie wśród przechodniów, którzy ich występy każdorazowo nagradzają gromkimi brawami. Natomiast wszyscy, którzy przyjdą na lwowski rynek mają możliwość zapoznania się z ofertą turystyczną polskich miast i regionów.

Województwo Podkarpackie postawiło na promocję zdrowej i ekologicznej żywności, można tu posmakować między innymi: proziaków, regionalnych konfitur, miodów i słodyczy, a także produkowanego na Podkarpaciu wina. Nie mogło też zabraknąć kapsuły Green Velo promującej wschodni szlak rowerowy. Każdy kto zdecydował się wejść do kapsuły przeżył niesamowitą przygodę za sprawą technologii 5d, przy pomocy której odtwarzano fragmenty szlaku rowerowego przebiegającego przez Podkarpackie.

Krystian Herba z kolei bawił Lwowian pokonując tor przeszkód ustawiony na rynku, na swoim słynnym rowerze. Jego popisy wzbudzały zachwyt publiczności, a jednocześnie emocje wśród tych, którzy zdecydowali się wziąć udział we wspólnych pokazach z Krystianem.

Festiwal Partnerstwa to jednak nie tylko koncerty, pokazy i dobra zabawa, organizatorzy postawili także na element merytoryczny. Dziś odbyły się trzy panele, w których uczestnicy wspólnie zastanawiali się nad tym, w jaki sposób pogłębić współpracę między Polską a Ukrainą.

O dobrych praktykach w rozwoju obszarów słabo rozwiniętych, ze strony województwa podkarpackiego mówił na panelu Marcin Fijołek, zastępca dyrektora w Kancelarii Zarządu urzędu marszałkowskiego:

- Festiwal partnerstwa to szansa aby porozmawiać o tych obszarach, które są wspólne zarówno dla Polski jaki i Ukrainy. Dzisiaj, była okazja do tego, aby porozmawiać, na tematy związane m.in. ze zdrowiem. W swoim wystąpieniu natomiast zwróciłem uwagę na aktywność województwa podkarpackiego w zrównoważony rozwoju terenów górskich. Przedstawiliśmy te praktyki, w które zaangażowane jest województwo podkarpackie, a także narzędzie, które są wykorzystywane do tego, aby ten zrównoważony rozwój realizować. Mówiliśmy o Via Carpatii, była mowa programach o programach transgranicznych, jak również o szalenie ważnej strategii karpackiej, która będzie mieć ogromny wpływa na rozwój Karpat – mówił Marcin Fijołek 

Tekst i foto: D. Kozik
Biuro prasowe UMWP