170908 UKRAINA

Dotychczasowa współpraca i propozycje przyszłych wspólnych działań Ukrainy z Unią Europejską  - to główny temat konferencji, która odbyła się we Lwowie. Wzięli w niej udział członkowie Komitetu Regionów oraz europosłanka Ruža Tomašić z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Wcześniej goście odwiedzili nasze województwo na zaproszenie marszałka Władysława Ortyla i europosła Tomasza Poręby.

Na Podkarpaciu zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej, a także Muzeum Zamek w Łańcucie. Merytoryczna cześć odbyła się we Lwowie w hotelu  Leopolis, podczas konferencji „Unia Europejska i jej sąsiedztwo”.

Moderatorem pierwszego panelu był marszałek Władysław Ortyl. Głos w panelu zabrali między innymi: Serhiy Kiral, członek ukraińskiego parlamentu, Oleksandr Hanuschyn, przewodniczący lwowskiej rady regionalnej, a także Robert Godek, starosta strzyżowski, który przynależy do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Podsumowując dyskusję marszałek odniósł się do dotychczasowej polityki sąsiedztwa, zwrócił uwagę na szanse i przeszkody, które należy usunąć, aby z czasem mogła się pogłębiać:

- Na pewno jest pochwała polityki sąsiedztwa, istnieje jednak konieczność jej kontynuacji i poszukiwania nowych instrumentów, które by ją wzbogacały. Polityka sąsiedztwa z pewnością powinna mieć większy wymiar finansowy, który dostrzegamy z perspektywy województwa podkarpackiego. Nowy wymiar powinna zyskać też Strategia Karpacka. Myślę, że ten panel będzie wnosił nowe postulaty w debacie o współpracy Unii Europejskiej z Ukrainą – mówił marszałek, jednocześnie zwrócił uwagę na problemy w zakresie wspólnej przestrzeni powietrznej, czy infrastruktury drogowej:

- We współpracy między Unią Europejską a Ukrainą istotne są partnerstwa samorządowe, które wzbogacają politykę sąsiedztwa, w obszarze infrastruktury, czy współpracy społecznej. Czasami ta współpraca nie zależy od wielkości projektów, bo często jest tak, że rozwiązują one problemy, które narastały i nie mogły być rozwiązane przez lata. Co do poprawy jakości infrastruktury transportowej na pewno będzie pożądana aktywność innych unijnych instytucji finansowych – dodał Władysław Ortyl.

W kolejnej sesji nt. „Przyszłość Europy – kierunki rozwoju”, dyskusję oprócz marszałka Władysława Ortyla toczyli między innymi: Rob Jonkman, prezydent grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Pieter Leppe, szef brukselskiego biura - Open Europe, Andrii Sadovyj, mer Lwowa, czy Oleh Synyutka, szef lwowskiej państwowej administracji obwodowej.

Wieczorem na lwowskim rynku zostanie uroczyście otwarty VI Festiwal Polsko-Ukraińskiego Partnerstwa. Jak co roku wezmą w nim udział samorządy z Podkarpacia i nie tylko, a także wiele instytucji współpracujących z Ukrainą. Festiwal dzięki swej wielopoziomowej formule pozwala nie tylko na promocję miast i regionów, lecz także staje się impulsem do nawiązywania nowych kontaktów interpersonalnych, a przez to do lepszego poznania i zrozumienia naszych kultur.

 


Tekst i foto: D. Kozik
fot. Markowa/Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP