170704 konsulVasily Kurlovich, konsul Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej spotkał się z Wicemarszałkiem Województwa Podkarpackiego Bogdanem Romaniukiem. Rozmowy dotyczyły podjęcia ewentualnej współpracy Podkarpacia z obwodami białoruskimi. Konsulowi w wizycie towarzyszył zastępca Siergiej Botwicz.

Konsul Vasily Kurlovich podczas spotkania powiedział:

Dla mnie to pierwsza wizyta na Podkarpaciu, dlatego tym bardziej jestem zachwycony urokiem tego regionu. Liczę na nawiązanie współpracy pomiędzy obwodami białoruskimi, a województwem podkarpackim. Od wielu lat współpracujemy z sąsiadującym województwem lubelskim, co może stanowić przetarcie szlaku dla naszych kontaktów. Na pewno podjęcie działań będzie wiązało się z dużym wysiłkiem i pracą, ale jestem pewny, że warto.  Zależy mi, aby te stosunki były dobre i konstruktywne, zarówno na oficjalnym gruncie, jak i nieoficjalnym.

Wicemarszałek Bogdan Romaniuk podkreślił, iż propozycja nawiązania współpracy z obwodami białoruskimi wydaje się atrakcyjna:  

Pomimo, że nie graniczymy bezpośrednio ze sobą, to uważam, iż w XXI wieku odległość nie stanowi żadnego problemu. Dodatkową zaletą jest fakt, że Podkarpacie oraz obwód brzeski, który jest położony najbliżej, charakteryzują się podobną specyfiką oraz zbliżonymi gałęziami przemysłu. Uważam, że budowa Via Carpatia dodatkowo ułatwi nam kontakty.

Potrzeba nawiązania współpracy już wielokrotnie była dostrzegana przez władze województwa podkarpackiego. Samorząd województwa przygotowuje obecnie delegację wyjazdową do Mińska, która prawdopodobnie zostanie połączona z misją gospodarczą. Podkarpaccy przedsiębiorcy wyrażają zainteresowanie dla tej możliwości. Konsul Białorusi zadeklarował swoje wsparcie dla tej inicjatywy.

Justyna Róg
Kancelaria Zarządu, Oddział współpracy międzynarodowej

fot. Daniel Kozik/BP UMWP