logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

170524 pl uaPod takim hasłem odbyła się na Uniwersytecie Rzeszowskim pierwsza z cyklu zaplanowanych debat, poświęconych relacjom pomiędzy Polską a Ukrainą. Wzięła w niej udział wicemarszałek Maria Kurowska.

Spotkanie otworzył rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek, który przywitał  zebranych gości. Obecna była również wojewoda Ewa Leniart, a także Konsul Generalny RP we Lwowie, Rafał Wolski. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciel Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej - Rostysław Zamłynski.

Debata poświęcona była kwestiom społecznym. Oprócz przedstawicieli władz i ekspertów, licznie wzięła w niej udział także młodzież z obu krajów, w tym także studenci z Ukrainy, kształcący się na Podkarpaciu.

Wicemarszałek Maria Kurowska mówiła o współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego z partnerami z Ukrainy. Samorząd ma podpisane umowy z takimi obwodami jak: Lwowski, Wołyński, Iwano-Frankowski, Odeski i Tarnopolski. Współpraca odbywa się na wielu płaszczyznach od gospodarki, przez turystykę, edukację, kulturę, aż po realizację wspólnych przedsięwzięć i projekty z zakresu szkolnictwa wyższego.

Wśród poruszanych kwestii pojawił się między innymi temat dotyczący sytuacji Polaków mieszkających na Ukrainie oraz Ukraińców, którzy przebywają w Polsce. Mówiono także o wzajemnych relacjach, jakie łączą polską i ukraińską młodzież.

Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP
Fot. Michał Święcicki UR