Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Aktualności

[VIDEO] Gorąca debata o rolnictwie na Forum Europa-Ukraina

|
Michał Mielniczuk

Drugi dzień Forum Europa-Ukraina – tak jak pierwszy - upłynął pod znakiem debat i merytorycznych dyskusji poświęconych różnym obszarom życia. Jeden z pierwszych paneli poświęcony był rolnictwu: „Interesy europejskich producentów rolnych a perspektywy ukraińskiego rolnictwa. Wziął w nim udział Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar.

Debata toczyła się głównie wokół możliwości współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą w obszarze rolnictwa, szansach i zagrożeniach dla obu stron i tego jak kształtować wzajemne relacje biznesowe, aby obie strony mogły na nich skorzystać.
Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar mówił, że widzi możliwość takiej współpracy, ale musi się ona opierać na obopólnej wymianie, przestrzeganiu restrykcyjnych przepisów dotyczących produkcji żywności oraz wzajemnym poszanowaniu interesów.
Rolnictwo ukraińskie jest na etapie olbrzymiego szybkiego rozwoju, działają tam potężne agroholdingi i widzimy, że ten kierunek będzie się tam rozwijał. Widzimy oczywiście możliwości, wszyscy się co do tego zgodzili, ale musi ona przebiegać pod pewną kontrolą i na zasadzie obopólnych interesów – powiedział członek zarządu Lucjan Kuźniar.
Ze strony Ukrainy w debacie wzięła udział m.in. Olga Trofimtseva wiceminister Polityki Rolnej i Żywności, która powiedziała, ze widzi szanse na konkretne projekty na polu współpracy między Polską a Ukraina.


Monika Konopka 
fot. Michał Mielniczuk
wideo: Sebastian Kieszkowski 
Biuro Prasowe UWMP