W Indiach w stanie Gudżarat rozpoczął się szczyt Vibrant Gujarat Global Summit 2017. Rządowo-biznesowej delegacji z Polski przewodniczy wicepremier Piotr Gliński. W jej składzie są też przedstawiciele z Podkarpacia - marszałek Władysław Ortyl oraz reprezentanci regionalnych firm.

Vibrant Gujarat Global Summit 2017 to cykliczne wydarzenie, które odbywa się co dwa lata pod patronatem Premiera Indii Naredry Modiego. Jego celem jest promocja gospodarcza Indii oraz możliwość nawiązywania kontaktów biznesowych między przedsiębiorstwami zarówno indyjskimi jak i zagranicznymi.

Oficjalna wizyta polskiej delegacji w Indiach rozpoczęła się 9 stycznia. Zainaugurowało ją  spotkanie z premierem stanu Gudżarat Vijay’em Rupanim. W skład polskiej delegacji, której przewodniczy wicepremier Gliński wchodzą także marszałkowie województwa podkarpackiego i mazowieckiego, wiceministrowie rozwoju i spraw zagranicznych, a także kilkudziesięciu przedsiębiorców.

Po spotkaniu z władzami stanu Gudżarat – na którym  omawiano m.in. umowy handlowe pomiędzy tym indyjskim stanem a województwami podkarpackim i mazowieckim -wicepremier Piotr Gliński podkreślał, że ta część Indii jest ważna dla polskich przedsiębiorców. Premier dodał, że polscy przedsiębiorcy chcą poważnie zaistnieć właśnie w stanie Gudżarat. Fabrykę chce tam zbudować między innymi jedna z polskich firm produkujących artykuły sanitarne.

Wicepremier zapowiedział też , że podczas pobytu polskiej delegacji rządowo-biznesowej w Indiach zostaną podpisane m.in. umowy międzyregionalne:

Wielki stan indyjski Gudżarat podpisuje za dwa dni umowy o współpracy z Mazowszem i z Podkarpaciem (...). To pokazuje, że te relacje to nie są tylko czcze słowa lub tylko uściski dłoni, ale także, że to są konkretne relacje biznesowe - powiedział wicepremier Gliński, zwracając uwagę, że największą część polskiej delegacji stanowią przedstawiciele polskich firm.

W spotkaniu z władzami stanu Gudżarat uczestniczył również marszałek Władysław Ortyl, który powiedział, że także Podkarpacie liczy na duże możliwości współpracy z indyjskimi partnerami.

Cieszymy się bardzo, że możemy podpisać memorandum ze stanem Gudżarat . Ta współpraca bardzo szybko i dobrze się rozwija. Myślę, że możemy zaoferować nasze produkty z obszaru przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego i także bardzo rozwijającej się informatyki – mówił marszałek Ortyl.

Marszałek Ortyl poinformował również o tym, że trwają rozmowy dotyczące podpisania kontraktu przez PZL Mielec na dostawę samolotów „Bryza”.

Oczywiście cały czas trwają negocjacje, finalizują się umowy na eksport samolotów „Bryza”. Myślę, że to jest bardzo innowacyjny produkt i trzeba przypomnieć, że ta współpraca wyrasta z tradycji. Ale też chcielibyśmy, żeby współpracowały nasze uczelnie i poszerzała się wymiana turystyczna – dodał marszałek Ortyl.

Jeszcze dziś po południu (9 stycznia) wicepremier Piotr Gliński spotka się z premierem Indii Narendrą Modim. Jutro polska delegacja weźmie udział w rozpoczynającym się Międzynarodowym "VIII Szczycie Gospodarczym 2017 w Gudżaracie".

W tegorocznej Międzynarodowej Konferencji w Indiach udział weźmie ponad 10 tys. przedstawicieli biznesu i administracji rządowej z ponad 100 krajów. Polska wystąpi w charakterze kraju partnerskiego; ponadto partnerami jest jeszcze 11 krajów: Australia, Kanada, Dania, Francja, Japonia, Holandia, Szwecja, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania oraz USA.

Monika Konopka
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP
Fot. P. Kwaśniak
Kancelaria Zarządu
Audio: Informacyjna Agencja Radiowa