logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Newsletter Przedstawicielstwa
w Brukseli

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Wszyscy zgodziliśmy się, że chcemy Europy Ojczyzn, ale zarazem nie wyobrażamy sobie naszych Ojczyzn bez Europy. Chcemy mówić w Europie - w tych sprawach dla nas najważniejszych - jednym głosem. Uważamy, że na tym polega nasza wartość i nasza siła, ale nie tylko dla nas samych. Uważamy, że na tym polega także nasza wartość dla zjednoczonej Europy i głęboko w to wierzymy, że te wartości, które są dla nas wspólne i które nasze narody w sobie niosą, są wielkim pożytkiem dla Unii Europejskiej – tak prezydent RP Andrzej Duda podsumował dwudniowe spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. 

Mieliśmy dwa dni bardzo dobrych spotkań, bardzo dobrych obrad właśnie tu, w pięknym regionie – w Podkarpackiem. Wczoraj w  pałacu w Łańcucie rozmawialiśmy o sprawach bardzo ważnych dla przyszłości naszych krajów i narodów, ale także dla przyszłości Unii Europejskiej. Rozmawialiśmy na temat przyszłości młodych pokoleń, na temat tego, co zrobić, aby młodzi obywatele państw Grupy Wyszehradzkiej odnajdywali w swoich krajach miejsce dla siebie. Mówiliśmy o tym jakie w związku z tym są zadania polityków, jaką ponoszą oni odpowiedzialność za przyszłość rozwoju społeczeństw, przyszłość rozwoju gospodarczego swych krajów. Wymienialiśmy się inicjatywami, które są planowane i zostały przeprowadzone w naszych krajach. 

Pojechaliśmy do Markowej do muzeum upamiętniającego Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia rodziny Ulmów. Bardzo dziękuję Panom prezydentom, że zechcieli ze mną to muzeum zwiedzić. Markowa jest dla polskiej pamięci historycznej, dla współistnienia narodów polskiego i żydowskiego niezwykle ważnym miejscem. To nowe muzeum, które otworzyliśmy w marcu tego roku. Cieszę się, że prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej mogli poznać tę tragiczną, ale i piękną historię współistnienia naszych narodów i tego, jak Polacy starali się wspierać Żydów, ratując życie wielu spośród nich w dramatycznych latach holocaustu, realizowanego na polskich ziemiach przez nazistów. Ta wizyta w muzeum to był wstęp do dyskusji, którą rozpoczęliśmy jako drugą sesję obrad prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, gdzie mówiliśmy o historii naszych narodów, o tożsamości, o wspólnych nam, wartościach – mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Rzeszowie, podsumowując spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Sobota była drugim dniem debat głów państw V4, które odbywało się na Podkarpaciu. Tego dnia w Rzeszowie odbyła się trzecia sesja plenarna, w ramach spotkania głów państw V 4. Prezydent Republiki Słowackiej - Andrej Kiska, prezydent Czech – Miloš Zeman, prezydent Węgier – János Áder oraz prezydent RP Andrzej Duda dyskutowali na temat bezpieczeństwa rynku gazu w Europie środkowo-wschodniej -  regulacji i dywersyfikacji dostaw. W spotkaniu wzięli także udział Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej – Marosz Szewczowicz, europoseł Tomasz Poręba oraz wiceminister Piotr Naimski. Dywersyfikacja dostaw i poszukiwanie nowych źródeł – czym jest między innymi gazoport w Świnoujściu, który umożliwia dostawy gazu skroplonego z różnych źródeł na świecie, dając szansę na konkurencyjność cen i dostaw – te kwestie podkreślał prezydent RP Andrzej Duda podsumowując trzecią sesję spotkania głów państw V4.

Na zakończenie zorganizowanego na Podkarpaciu szczytu prezydenci wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z tych wydarzeń.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Fot. Michał Mielniczuk
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP