Objazd studyjny po regionie miał przypomnieć o historii i patriotyzmie. Pokazał również sztukę i dorobek kulturalny podkarpacia. Nie zabrakło tradycyjnego , polskiego jedzenia. Delegaci kongresu odwiedzili dziś Blizne, Sanok i Krosno.

Podróż po Podkarpaciu uczestnicy objazdu rozpoczęli od wizyty pod pomnikiem płk. Łukasza Cieplińskiego, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Historię ostatniego prezesa Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość oraz losy Żołnierzy Wyklętych poznali od jednego z inicjatorów budowy pomnika, posła Wojciecha Buczaka oraz Mirosława Surdeja z rzeszowskiego IPN. Na miejscu delegatów Kongresu Polonii Amerykańskiej przywitała również wicemarszałek Maria Kurowska. Była też Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś.

Blizne, to pierwszy przystanek zaraz za Rzeszowem, w którym zatrzymały się autokary z amerykańską Polonią. Tu delegacja obejrzała drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych z połowy XV w. Obiekt zbudowany w stylu późnego gotyku wpisany jest na światową listę Unesco. O historii tego miejsca w tym o malowidłach, ołtarzach, ambonie i wyposażeniu kościoła m.in. najcenniejszej w jego zbiorach – figurze Matki Bożej pełnej łaski opowiedział ks. proboszcz Marek Grzebień.

Sanok, to kolejny punkt na mapie objazdu. Tu goście zza oceanu zwiedzili Miasteczko Galicyjskie w Muzeum Budownictwa Ludowego, by następnie w Muzeum Historycznym podziwiać sztukę cerkiewną oraz licząca ponad 600 prac ekspozycję Zdzisława Beksińskiego. Szkice, obrazy, rzeźby oraz sam życiorys artysty zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.

Pełen atrakcji dzień zakończył się wizytą w Krośnie. Na koniec na uczestników I Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce czekał poczęstunek w Kielnarowej – kampusie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

„Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą”.

Sebastian Kieszkowski
Fot. S. Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP