Kolejny dzień odbywającego się na Podkarpaciu Forum Polonii Amerykańskiej upłynął pod znakiem gorącej debaty gospodarczej - "Ja dla Polski - Polska dla mnie". W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce spotkali się przedstawiciele polskiego i amerykańskiego biznesu, członkowie polonijnych organizacji i stowarzyszeń, a także m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju.

Rozpoczynając spotkanie marszałek Władysław Ortyl mówił o potencjale Podkarpacia i zachęcał przedstawicieli polonijnych środowisk biznesowych do inwestowania oraz  współpracy z lokalnymi podkarpackimi firmami.

Chcemy pokazać Polonii nie tylko takie obiekty jak Centrum Wystawienniczo-Kongresowe czy Podkarpacki park Naukowo-Technologiczny, ale też liczne strefy ekonomiczne, obszary aktywności gospodarczej. Chcemy, żeby doszło do nawiązania współpracy z firmami, samorządami – bo oprócz samorządu województwa także lokalne samorządy wspierają działania związane z pozyskiwaniem inwestorów i tworzeniem trwałych miejsc pracy – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Gospodarcza debata została podzielona na kilka paneli tematycznych. W każdym brali udział inni zaproszeni goście. Jednym z pierwszych panelistów był Ludwik Wnękowicz  - Dyrektor Krajowy Kongresu Polonii Amerykańskiej, który jest zachwycony zmianami jakie zaszły w Polsce i na Podkarpaciu.

To pozytywne wrażenie zostanie przekazane dalej, w wiele środowisk polonijnych, w środowiska biznesowe. Wszędzie tam, gdzie będę mógł, będę propagował, jakie są u was możliwości – mówił L. Wnękowicz.

Grzegorz Fryc - prezes działającej w Stanach Zjednoczonych organizacji, która pomaga młodym polskim profesjonalistom, już ma kilka pomysłów na współpracę i promocję Podkarpacia.

Będziemy promować polską zbrojeniówkę w Stanach. Chcemy, żeby podkarpackie miasta dołączyły do współpracy w ramach globalnej sieci miast, do specjalnego programu, który powstał w Nowym Jorku. Region spodobał się też kilku biznesmenom, którzy przyjechali na Forum Polonii Amerykańskiej. To są na razie projekty, a jeżeli uda się je zrealizować to będziemy mogli mówić o realnych efektach forum – powiedział Grzegorz Fryc, prezes PANGEA Network.

Udział w debacie wzięli także przedstawiciele dwóch firm z branży informatycznej - Asseco i G2A.com, którzy mówili o rewolucji cyfrowej i osiągnięciach podkarpackich firm.

Moje oczekiwania co do Forum są takie, aby podzielić się z Polonią tym, że w Polsce też można osiągnąć sukces, podzielić się tym, ze mamy dostęp do najnowszych technologii, takich jak druk 3D czy wirtualna rzeczywistość, bo właśnie z tymi branżami jesteśmy związani jako G2A – powiedział Bartosz Skwarczek – prezes G2A.com.

W dyskusji nie zabrakło głosu przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, którzy mówili o działaniach rządu skierowanych do biznesowych środowisk Polonii, a także chwalili inicjatywę zorganizowania na Podkarpaciu Forum Polonii Amerykańskiej.

To spotkanie to dobry początek twórczej współpracy. Podkarpacie mówi wyraźnie, że otwiera drzwi dla przedsiębiorców z USA – przyjeżdżajcie, nie tylko nad Solinę, ale także po to, aby robić z nami interesy. To Forum jest świetne, bo ma konkretny wymiar inwestycyjny – mówiła Jadwiga Emilewicz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Uczestnicy Forum będą gościć na Podkarpaciu do końca lipca. Po części gospodarczej czeka ich teraz wizyta w najciekawszych miejscach regionu.

„Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą”.

 

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP