IMG 3428Kilkudziesięciu uczestników Forum Polonii Amerykańskiej, którzy przybyli wczoraj do Rzeszowa, wzięło udział w objeździe gospodarczym po Podkarpaciu. W planie znalazły się wizyty m.in. w firmach zlokalizowanych w PPN-T „Aeropolis”, a także w mieleckiej i w tarnobrzeskiej strefie ekonomicznej. Objazd miał ukazać potencjał gospodarczy województwa oraz pokazać najnowsze inwestycje, tworzące innowacyjny obraz regionu.

W pierwszej kolejności zagraniczni goście zwiedzili Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny “Aeropolis” w podrzeszowskiej Jasionce, gdzie zapoznali się z potencjałem parku i ofertą kierowaną do biznesu. O tym, jak rozwijać nowoczesny biznes w sieci usłyszeli z ust prezesa firmy G2A, która funkcjonuje na Podkarpaciu i z sukcesem zdobywa kolejne rynki w branży gier komputerowych. Poznali też innowacyjne sposoby produkcji światłowodów w firmie Fibrain zlokalizowanej w PPN-T. 

Kolejnym punktem wizyty był Mielec. Tam Polonusi mieli okazję usłyszeć o “Dolinie Lotniczej” i Specjalnej Strefie Ekonomicznej “Euro-Park Mielec”, a także o zagranicznych inwestycjach w regionie. Przemysł lotniczy jest wiodącym sektorem podkarpackiej gospodarki, czego przykładem jest produkcja śmigłowców Black Hawk przez amerykańską firmę Sikorsky. O tej i o wielu innych zagranicznych inwestycjach w regionie mogli dowiedzieć się na spotkaniu zorganizowanym w Inkubatorze Nowych Technologii IN-TECH w Mielcu.

Następnie przejechali do Stalowej Woli, gdzie z kolei poznali ofertę inwestycyjną Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “Euro-Park Wisłosan”. Duże wrażenie zrobiły na zagranicznych gościach wizyty w Hucie Stalowa Wola i w amerykańskiej firmie Jenmar Merol. 

Wieczorem Polonusi wezmą jeszcze udział w bankiecie w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie. Jutro kolejny dzień wizyty w województwie podkarpackim, podczas której zagraniczni goście między innymi wezmą udział w oficjalnym otwarciu Forum Polonii Amerykańskiej w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce.

 

„Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą”.

 

Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP