logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 18 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

160401 ambaAmbasador Australii w Polsce Paul Wojciechowski, pełniący tę funkcję od listopada ubiegłego roku, jako cel swojej pierwszej służbowej podróży po Polsce wybrał Podkarpacie. 1 kwietnia przyjął go wicemarszałek Bogdan Romaniuk. Spotkanie zdominowały tematy gospodarcze oraz kwestia możliwych przyszłych obszarów współpracy pomiędzy Podkarpaciem a Australią.

Wicemarszałek Bogdan Romaniuk scharakteryzował Województwo Podkarpackie wskazując jego silne strony oraz wyzwania przed jakimi obecnie stoi. Wspomniał również o niedawno otwartym Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, wydarzeniu o międzynarodowym charakterze.

Ambasador Wojciechowski podkreślał, że Australia zainteresowana jest współpracą z Polską na wielu płaszczyznach m.in. przy modernizacji polskiego wojska. W jego opinii na rozwój regionów należy patrzeć pod względem tworzenia specjalizacji technologicznych, które powinny się pojawiać przy danej branży i w tym przypadku Podkarpackie może być stawiane za wzór.

Ambasadorowi Wojciechowskiemu towarzyszyli Steve Rank - Radca Handlowy, szef Australian Trade Commission, Warren Bartlett - przedstawiciel Rządu Stanu Queensland, Mark Scherrer - Dyrektor Generalny Ferra Engineering (australijska firma działająca w sektorze lotniczym) oraz Bożena Świerbutowicz - pracownik Australian Trade Commission.

Województwo Podkarpackie ma już powiązania gospodarze z Australią. W 2014 Dolina Lotnicza podpisała porozumienie o współpracy z podobną organizacją w Australii – Aviation Aerospace Australia. W kwietniu 2015 delegacja 10 firm z Doliny Lotniczej odbyła szereg spotkań biznesowych
w Melbourne i w Sydney. Rok później w czerwcu osiem australijskich firm z sektora lotniczego odwiedziło Rzeszów. Plan wizyty obejmował wizyty w zakładach regionu, a także spotkania biznesowe B2B.

Piotr Kwaśniak
fot. Michał Mielniczuk
Kancelaria Zarządu