Trzydziestu trzech dyplomatów z 29 krajów świata odwiedza Podkarpacie, aby poznać gospodarcze możliwości regionu. Są to członkowie Klubu Radców Handlowych, istniejącego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Wizyta ma zachęcić ich do zainteresowania potencjałem gospodarki regionu oraz pomóc w nawiązaniu lub wzmocnić już istniejące kontakty gospodarcze różnych państw z Podkarpaciem.

Nasz region z jednej strony jest głęboko zakorzeniony w tradycji, a z drugiej strony jest bardzo nowoczesny i innowacyjny. Chcemy pokazać dyplomatom z całego świata, którzy nas właśnie odwiedzają, że warto przybyć na Podkarpacie, aby tu zainwestować. Warto też przybyć by, aby wypoczywać, zachwycić się podkarpacką przyrodą jako turysta, po prostu trzeba tu przyjechać, bo jest tutaj możliwość rozwoju. Nasz region bardzo mocno się rozwija.  To tu umiejscowione jest 90 procent polskiego przemysłu lotniczego. Rozwijamy systemy informatyczne, nowoczesne technologie. Aby świat mógł poznać nasze atuty, trzeba organizować takie wizyty. Mam nadzieję, że radcy handlowi odwiedzający nas będą teraz swoistymi ambasadorami Podkarpacia na świecie – mówi wicemarszałek Maria Kurowska.       

Na Podkarpaciu gościmy dyplomatów z 29 krajów, z 5 kontynentów. 20 reprezentuje Europę, jeden Australię, po jednym z Ameryki Północnej i Południowej (Meksyk i Brazylia), trzech jest z Azji (Chiny, Malezja, Filipiny) a czterech kolejnych z Afryki (RPA, Maroko, Kongo, Angola). Z grona grupy G20 – najbogatszych państw świata, reprezentowanych jest aż 6 państw Australia, Brazylia, Chiny, Meksyk, RPA i Rosja.

 

Ambasadorowie zajmują się sprawami dyplomacji, a radcy handlowi są osobami, które na co dzień zajmują się gospodarką i dlatego dla nas te wizyty są szczególnie ważne. Większość naszego czasu spędzamy w Warszawie i takie zaproszenie do regionu, ukazywanie co jest najciekawsze, najpiękniejsze w danym miejscu pozwala nam zdobywać kontakty. Ja jestem z racji mojej funkcji zawsze zainteresowana poszukiwaniem możliwości dla naszych inwestorów, kontaktami biznesowymi, pomocą dla łotewskich przedsiębiorców w Polsce i odwrotnie. To nie są tylko wizyty. One często mają konkretne efekty, wynikają z nich spotkania, seminaria dla przedsiębiorców, nie tylko dotyczące Łotwy, ale także inwestowania w krajach bałtyckich – dzieli się swoimi spostrzeżeniami Inese Sulzanoka, radca handlowy Ambasady Łotwy w Polsce.    

To jest wielka szansa na promocję regionu. Wizyta kilkudziesięciu dyplomatów, reprezentujących kilkadziesiąt państwa z całego świata, spotkania z władzami regionu, wizyty w firmach – to trzeba dobrze wykorzystywać, aby nasi goście przywieźli stąd jak najwięcej dobrych wrażeń i informacji na temat regionu. Tak, aby mieli przeświadczenie, że to jest region, który warto polecać inwestorom ze swojego kraju – mówi współorganizator wizyty dyplomatów, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski. Podkarpacie ma ogromne walory. Tu się czuje wielką energię , tu są prężne firmy, które same osiągnęły sukces i potrafią kooperować z najlepszymi firmami na świecie. To jest najlepsza legitymacja, aby ściągnąć tu inne firmy ze świata. Region jest dobrze skomunikowany, ma duży potencjał, dobrze wyszkolone kadry. To niezaprzeczalne atuty.      

W czasie dwóch dni na Podkarpaciu dyplomaci poznają specyfikę gospodarki regionu, najważniejsze  gałęzie oraz Firm Informatycznych Polski Wschodniej, jak również branży rolno-spożywczej. Zwiedzą  specjalne strefy ekonomiczne oraz  firmy z kapitałem zagranicznym oraz polskim. Będą to - branża lotnicza: McBraida, PZL Mielec, gdzie wezmą udział w pokazie samolotu M-28 na lotnisku w Mielcu, - branża motoryzacyjna – Melex, Bury Technologies (Mielec), Uniwheels (Stalowa Wola),- przetwórstwo tworzyw termoplastycznych: Splast (w Krośnie).

 

To jest naprawdę dobra okazja do nawiązania kontaktów  z przedstawicielami firm i instytucji z waszego regionu. Skrupulatnie robię sobie notatki. Jak wrócę do biura, to zbiorę je i będę wiedziała, co zaproponować naszym firmom ze Słowenii, które codziennie zgłaszają się  do ambasady z różnymi pytaniami, jak współpracować, gdzie są możliwości, co można robić. Wszyscy skorzystamy z tej wizyty. Podkarpacie kojarzy mi się z „Doliną Lotniczą” i sektorem IT. Poza tym Słowenia jest w pewien sposób powiązana z Podkarpaciem. W czasie I wojny światowej zginęło na terenie Galicji wielu Słoweńców, są tutaj w różnych miejscach pochowani. Tym bardziej chciałam do tego regionu przyjechać – podkreśla radca minister Katarina Gradić Rezen.  

Dyplomaci odwiedzający Podkarpacie zrzeszeni są w Klubie Radców Handlowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Od dwóch lat skupia on dyplomatów ds. ekonomicznych z placówek i agencji handlowych akredytowanych w Polsce.   

KIG jest największą niezależną organizacją biznesową w Polsce. Powstała w 1990 roku. Reprezentuje największą liczbę przedsiębiorców, łącząc ponad 150 organizacji biznesowych. KIG dba o polskich przedsiębiorców na arenie międzynarodowej. Jest członkiem Eurochambres (Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo – Handlowych)  i Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. 

 

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Fot. Aleksandra Gorzelak - Nieduży (1)

Michał Mielniczuk (2)
Biuro prasowe UMWP