151211-chinaPozyskanie informacji na temat kierunków rozwoju branży turystycznej w Polsce i Chinach oraz wymiana doświadczeń w zakresie rozwoju turystyki w oparciu o lokalne produkty turystyczne to główne tematy spotkania, które odbyło się 10 grudnia 2015 r. w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Podkarpackiej delegacji przewodniczyła wicemarszałek Maria Kurowska, natomiast stronie chińskiej - Lan Tianli, wicegubernator Kuangsi-Czuang, regionu partnerskiego Województwa Podkarpackiego. 

Spotkanie rozpoczął Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka. Jego uczestnikami byli również przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej na czele z dyrektorem Departamentu Instrumentów Marketingowych Barbarą Tutak.

Naszych partnerów z Chin zainteresowała przede wszystkim prezentacja podkarpackich doświadczeń i projektów w odniesieniu do rozwoju turystyki zdrowotnej. Z kolei region Kuangsi może się pochwalić ogromną liczbą turystów zagranicznych – ponad 4 miliony - którzy każdego roku odwiedzają ten zakątek Chin. Na zakończenie spotkania wicegubernator Lan Tianli zaprosił jego uczestników na przyszłoroczną edycję targów handlowych Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo – Wschodniej ASEAN.

Województwo Podkarpackie i Region Autonomiczny Kuangsi-Czuang łączy podpisane
18 czerwca 2015 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Porozumienie o ustanowieniu partnerskich relacji. W ramach zawartej umowy partnerzy zobowiązują się do wymiany praktyk i współpracy m.in. w obszarze gospodarki, handlu, nauki i techniki, kultury, edukacji, sportu, zdrowia, a także zasobów ludzkich w celu promowania wspólnego dobrobytu i rozwoju.

 

Region Autonomiczny Kuangsi-Czuang, położony w południowej części Chin, jest jednym z pięciu etnicznych autonomicznych regionów chińskich i może poszczycić się najbardziej urokliwymi krajobrazami górskimi, rzecznymi oraz nadmorskimi kurortami. Pod jurysdykcją regionu znajduje się 14 prefektur i 109 powiatów zajmujących 236.700 km² powierzchni lądowej oraz 129.300 km² powierzchni wodnej. Stolicą regionu jest miasto Nanning, znane jako „Zielone miasto Chin”. Region zamieszkuje około 54 miliony mieszkańców.

 

Piotr Kwaśniak

Kancelaria Zarządu UMWP