logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

151123-cherylOtwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej – to główny temat spotkania marszałka Władysława Ortyla z Cheryl Fishbein – reprezentującą środowiska żydowskie.

Spotkanie odbyło się w urzędzie marszałkowskim. Uczestniczył w nim także wicemarszałek Bogdan Romaniuk oraz Katarzyna Sołek, dyrektor Kancelarii Zarządu. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim zbliżającego się otwarcia Muzeum w Markowej.

To ważne wydarzenie nie tylko dla naszego województwa i kraju, ale ma ono charakter i rangę międzynarodową, dlatego chętnie widziałbym panią Cheryl Fishbein w roli naszego ambasadora, który zaangażuje środowiska żydowskie do uczestniczenia w tym wydarzeniu – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek powiedział, że ma nadzieję, iż Muzeum w Markowej będzie nie tylko obiektem muzealnym, ale także miejscem, w którym będą prowadzone badania nad historią Polaków i Żydów.

W spotkaniu wzięli również udział Julita i Rafał Wieczyńscy – twórcy filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, którzy obecnie pracują nad filmem o rodzinie Ulmów. Obecny był także Janusz Dąbek – założyciel Muzeum Historycznego Miasta Ulanów, członek Fundacji Dziedzictwo, Jolanta Nicałek – przedsiębiorca, jedna z fundatorów Fundacji Dziedzictwo oraz dr Mateusz Szpytma – pełnomocnik Dyrektora Muzeum Zamek w Łańcucie ds. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Cheryl Fishbein – jest potomkinią ulanowskiego Żyda, doktorem psychologii, prawnikiem. Zasiada m.in. w Radzie Doradczej Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. Ponadto jest członkiem Zarządu Gubernatorów Agencji Żydowskiej dla Izraela (JAFI), The United Israel Appeal (UIA) oraz The Jewish Funders Network (JFN) – gdzie znajduje się również na liście ambasadorów.

Cheryl Fishbein jest Członkiem Zarządu Żydowskiej Federacji Ameryki Północnej (JFNA), gdzie przewodniczy jednemu z komitetów. W przeszłości przewodniczyła także Radzie Krajowej JFNA, mającej swoją siedzibę w Waszyngtonie. Zasiada w Międzynarodowej Radzie Gubernatorów Beit Hatfustot – Muzeum Żydowskiej Diaspory (siedziba: Tel Awiw-Jafa w Izraelu). Jest Członkiem Zarządu i Członkiem Komitetu Wykonawczego Rady Stosunków Wspólnoty Żydowskiej Nowego Jorku (JCRC).

Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk

Biuro prasowe UMWP