logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 18 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Dowódcy wojsk lądowych z Belgii - gen. dyw. Jean Deconinck, Danii – gen. dyw. Hans – Christian Mathiesen, Holandii – gen. dyw. Marcus Johannes Maria Van Uhm oraz Niemiec – gen. broni Jorg Vollmer wraz z inspektorem wojsk lądowych Polski – gen. dyw. Januszem Bronowiczem spotkali się z marszałkiem województwa Władysławem Ortylem i Wojewodą Podkarpackim Małgorzatą Chomycz – Śmigielską. Spotkanie odbyło się w siedzibie urzędu marszałkowskiego, 10 września br.

Marszałek Władysław Ortyl oficjalnie powitał generałów na Podkarpaciu oraz mówił o specyfice regionu, który ma bogate tradycje wojskowe. Podczas spotkania przedstawiona została prezentacja poświęcona największym atutom regionu.  

Goście z zagranicy zainteresowani byli walorami, które wyróżniają Podkarpacie na tle innych polskich regionów, pytali także o kwestie bezpieczeństwa w kontekście granicy polsko-ukraińskiej.

Szefowie wojsk lądowych z krajów NATO przyjechali na Podkarpacie, aby wziąć udział w centralnych obchodach Święta Wojsk Lądowych, które w tym roku uroczyście obchodzone będzie w Rzeszowie 11 września.  

Dowódcy Wojsk Lądowych państw europejskich uczestniczą także w konferencji poświęconej Polskiemu Kontyngentowi Wojskowemu w Afganistanie. Odbywa się ona w dniach 10 i 11 września na Politechnice Rzeszowskiej. Seminarium to jest  podsumowaniem doświadczeń, wniosków oraz korzyści, jakie Siły Zbrojne RP zdobyły dzięki udziałowi w operacji ISAF.

11 września 2015 roku marszałek Władysław Ortyl będzie gościem obchodów Święta Wojsk Lądowych. W trakcie uroczystości, która odbędzie się w Rzeszowie, w Alei Łukasza Cieplińskiego, przewidziana została między innymi wojskowa defilada, przyjęcie meldunku oraz pokaz sprzętu wojskowego. 

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
foto Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP