logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Newsletter Przedstawicielstwa
w Brukseli

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Z oficjalną wizytą na Podkarpaciu w dniach 10-11 sierpnia gości delegacja tajwańska na czele z szefem misji Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Warszawie, Henrym M.J. Chenem. Przedstawiciel Tajwanu w Polsce, w towarzystwie małżonki, dyrektora działu politycznego Colina Kao oraz dyrektora warszawskiego biura Tajwańskiej Rady Rozwoju Handlu Zagranicznego Lee Chien Huia, przybył do Rzeszowa w pierwszych tygodniach po objęciu nowej funkcji. Symboliczna wymowa tego faktu została doceniona przez Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Wojciecha Buczaka, który w bardzo ciepłych słowach przywitał gości z Azji, oraz zaprezentował potencjał inwestycyjny regionu uwzględniając obszary szczególnego zainteresowania strony tajwańskiej.

Choć Tajwan jest jednym ze światowych liderów branży IT i komercjalizacji wiedzy naukowo-technicznej, na Podkarpacie tajwańska delegacja przybyła w celu rozpoznania możliwości współpracy przede wszystkim dla przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego. Stawiając za wzór sukces, który stał się na Tajwanie udziałem polskiej wieprzowiny i ceniąc wysoką jakość innych naszych produktów jak wyroby drobiowe, owoce oraz warzywa, delegacja przewiduje rychły i znaczny wzrost eksportu polskiej żywności na rynki dalekowschodnie.

W trakcie rozmów, które zwieńczyły wizytę tajwańskiej delegacji w urzędzie marszałkowskim, zidentyfikowano znaczny potencjał na ściślejszą współpracę handlową, na której zależy każdej ze stron. Goście z Azji docenili inicjatywy podejmowane dotychczas przez samorząd w zakresie znoszenia barier ograniczających eksport podkarpackich produktów rolno-spożywczych wysokiej jakości, w tym otwarcie punktu odpraw fitosanitarnych na lotnisku w Jasionce.

Henry M.J. Chen zdradził przy okazji wizyty jeden z priorytetów swojej misji w Polsce, tj. budowanie wśród polskich przedsiębiorców świadomości na temat potencjału gospodarczego reprezentowanej przez siebie Chińskiej Republiki (Tajwanu).

Podmiotem odpowiedzialnym za program pobytu delegacji na Podkarpaciu jest Wschodni Klaster Inwestycyjno-Eksportowy Carpathia Business.


Edgar Robert Szewczyk
Departament Promocji i Współpracy Gospodarczej
Fot. Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP