Spotkania z Polonią i biznesem amerykańskim – to główny cel wyjazdu do USA delegacji samorządu województwa. O przewidywanych efektach tej wizyty mówił podczas briefingu prasowego marszałek Władysław Ortyl i dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej – Michał Tabisz. Uczestniczyła w nim także dyrektor Kancelarii Zarządu – Katarzyna Sołek.

W Stanach Zjednoczonych przedstawiciele samorządu spotkali się także z Zarządem Kongresu Polonii Amerykańskiej, aby rozmawiać o organizacji obrad Kongresu w Polsce, a dokładniej na Podkarpaciu.

My jesteśmy gotowi, chcemy podjąć Kongres na Podkarpaciu, w przyszłym roku w lipcu. Mógłby się on odbyć w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Jednak decyzję w tej sprawie muszą podjąć przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej – tłumaczył podczas briefingu marszałek Ortyl.

Marszałek podkreślał, że wizyta w Stanach Zjednoczonych była w dużej mierze ukierunkowana na pozyskanie kontaktów biznesowych i ściągnięcie na Podkarpacie amerykańskich inwestycji, zwłaszcza z takich branż jak lotnictwo i motoryzacja. Służyć temu miały przede wszystkim spotkania z przedstawicielami tamtejszych Izb Gospodarczych, które mają niezwykle silną pozycję.

My zadeklarowaliśmy i podtrzymujemy ten kierunek amerykański – nawet wbrew decyzjom rządu polskiego - gdyż upatrujemy w nim źródło potrzebnych działań inwestycyjnych, wejść kapitałowych i stąd ten wyjazd – tłumaczył marszałek Ortyl.

Poniżej wypowiedź marszałka z dzisiejszego briefingu prasowego.

Michał Tabisz, dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej, mówił o wizycie przedstawicieli amerykańskiej firmy, która szuka miejsc pod inwestycje. Podsumował także wyjazd do USA. Szczegóły w relacji wideo.

Monika Konopka
Fot. Daniel Kozik
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP