Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grypa osób pochyla się nad stołem

 


Autor tekstu: Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

Autor zdjęć: Piotr Kwaśniak

Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej

 

Spotkania z inwestorami, rozmowy z kolejnymi, którzy będą chcieli inwestować na Podkarpaciu oraz spotkanie z Ambasadorem RP w Seulu to główne punkty wizyty marszałka Władysława Ortyla w Korei Południowej.

 

W podróży do dalekiej Korei bierze udział także delegacja ze Stalowej Woli z prezydentem tego miasta Lucjuszem Nadbereżnym i starostą stalowowolskim Januszem Zarzecznym. Marszałkowi towarzyszy Piotr Kwaśniak, zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP. Delegacja z Podkarpacia wybrała się do Korei na zaproszenie firmy SK Nexilis. W lipcu tego roku w Stalowej Woli ten koreański inwestor oficjalnie rozpoczął budowę drugiej po Malezji, największej na świecie, w pełni ekologicznej fabryki, która będzie produkowała folię miedzianą do baterii aut elektrycznych. Jest to dla naszego regionu ogromne wyróżnienie, bowiem Koreańczykom proponowano różne lokalizacje fabryki w Europie. Niemniej jednak, to Podkarpacie stało się miejscem, gdzie światowy lider elektromobilności ulokował swoją inwestycję.

 

Wczoraj prezydent Lucjusz Nadbereżny podpisał porozumienie o współpracy z Prezydentem Miasta Jeongeup Haskoo oraz prezesem SK Nexilis Jaehong Yi. 

 

Umowa jest kolejnym kamieniem milowym w realizacji naszej strategii rozwoju Stalowej Woli i nowej strefy przemysłowej dedykowanej dla innowacyjnych inwestorów – napisał w mediach społecznościowych prezydent Stalowej Woli.

 

 

 

 

Miasto Jeongeup, z którym Stalowa Wola zawarła partnerstwo, jest położone w prowincji Jeolla Północna, liczy ponad 110 tys. mieszkańców i jest istotnym ośrodkiem przemysłowym w regionie. Polska delegacja zobaczyła tam hale produkcyjne SK Nexilis, zapoznała się także z procesem technologicznym. Koreańczycy podzielili się również swoimi doświadczeniami w rozwoju nowych przedsiębiorstw.

 

Województwo Podkarpackie jest regionem innowacyjnym, a decyzja o ulokowaniu fabryki SK Nexilis właśnie na Podkarpaciu, jak i sama inwestycja tylko tę innowacyjność podnoszą. Cieszę się, że podobne technologie wkrótce będą wdrażane na Podkarpaciu. Co więcej grupa SK Nexilis prowadzi działania, które u nas praktykują inkubatory przedsiębiorczości, czyli wsparcie dla młodych przedsiębiorczych ludzi prowadząc dla nich szereg różnych szkoleń i pomagając  w ten sposób zakładać pierwsze własne biznesy. Wiele cennych doświadczeń dała nam ta wizyta – powiedział marszałek Władysław Ortyl.  

 

Drugiego dnia podkarpacka delegacja przebywała w Seulu. Jednym z punktów pobytu była wizyta w centrali firmy SK Nexilis. Marszałek Władysław Ortyl wraz z delegacją byli również gośćmi ambasadora RP w Korei Południowej Piotra Ostaszewskiego. Rozmowa dotyczyła prowadzenia wymiany handlowej i nawiązywania kolejnych kontaktów biznesowych.

 

Ostatni okres jest bardzo dynamiczny w relacjach gospodarczych między Polską a Koreą. To ważny moment współpracy tych dwóch państw. Nadchodzący czas to duża szansa dla obu krajów, gdyż zapowiadane inwestycje dotyczą kluczowych i strategicznych obszarów gospodarki – powiedział ambasador Piotr Ostaszewski. 

 

Prezydent Stalowej Woli i starosta stalowolski zwrócili się do ambasadora o wsparcie relacji polsko-koreańskich również na poziomie regionalnym. W 2024 roku będziemy obchodzić 35-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z Koreą Południową

 

Galeria zdjęć: