Serwis Samorządu Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Pięcioro ludzi siedzi przy stole, kobieta w środku przemawia do mikrofonu.

  


Autor tekstu: Krzysztof Witek
Autor zdjęć: Paweł Podgórski 
Biuro Prasowe UMWP

 

W Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” w Jasionce odbyło się spotkanie przedstawicieli polskiej branży lotniczej. Celem wydarzenia było omówienie kluczowych działań na rzecz odbudowy ruchu lotniczego na Ukrainie po zakończeniu działań wojennych.


Wśród uczestników znaleźli się m.in. przedstawiciele administracji rządowej m.in. Poseł na Sejm RP Paweł Kowal, przewodniczący Rady do spraw współpracy z Ukrainą, Maciej Lasek, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, eksperci sektora lotniczego oraz eksperci ds. infrastruktury. W spotkaniu uczestniczyli także: wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu województwa podkarpackiego, prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasiona im. Rodziny Ulmów Adam Hamryszczak.

 

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu województwa podkarpackiego, zwróciła uwagę na wyjątkową rolę branży lotniczej regionu, której wkład w procesie odbudowy lotniczej infrastruktury na Ukrainie będzie znaczący.

 

W kontekście przemysłu lotniczego w województwie podkarpackim mogę potwierdzić, że jest to branża głęboko zakorzeniona w regionie. Tradycje lotnicze są tutaj nie tylko pielęgnowane, ale także nieustannie rozwijane. Przemysł ten obejmuje nie tylko twarde inwestycje i działania kulturalne, lecz przede wszystkim ogromny potencjał technologiczny i przemysłowy, który tkwi w umysłach naszych studentów oraz specjalistów. Politechnika Rzeszowska odgrywa kluczową rolę w kształceniu przyszłych inżynierów i kontrolerów ruchu lotniczego. W kontekście Doliny Lotniczej, która działa niezwykle dynamicznie, warto podkreślić, że dziś możemy mówić o ponad stu organizacjach z sektora lotniczego, ściśle współpracujących z największymi w branży lotniczej – podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Podczas wydarzenia omówiono wnioski z grudniowego spotkania we Wrocławiu, które zaprezentowali Paweł Kowal, przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą, oraz Maciej Lasek, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie ma odbudowa lotnisk oraz zapewnienie bezpieczeństwa w ukraińskiej przestrzeni powietrznej.


Głównym celem naszego spotkania jest odpowiednie przygotowanie całej polskiej branży do udziału w tym procesie. Chcemy określić nasze oczekiwania, które zostaną spisane i konsekwentnie realizowane, przy zaangażowaniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz innych kluczowych instytucji – mówił podczas otwarcia spotkania Poseł na Sejm RP, Paweł Kowal.

 

Dziś województwo podkarpackie powinno aktywnie uczestniczyć w rozmowach o odbudowie i rozwoju Ukrainy po zakończeniu działań wojennych. Jeśli spojrzymy na historię naszego regionu, mamy za sobą lata doświadczeń. Zdecydowana większość polskiego przemysłu lotniczego koncentruje się na Podkarpaciu – regionie, który łączy tradycję z nowoczesnością - mówiła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

 

Ponadto, w trakcie panelu eksperckiego przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Związku Regionalnych Portów Lotniczych omówili konkretne działania mające na celu wsparcie Ukrainę w przywracaniu funkcjonowania lotnisk i zarządzania ruchem lotniczym.

 

Galeria zdjęć:

 

Więcej na Facebooku: Współpraca Polski i Ukrainy w odbudowie ruchu lotniczego