Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Na zdjęciu starszy mężczyzna w garniturze, siedzący w sali konferencyjnej przy stole, prowadząc rozmowy.

 Wspieramy World Central Kitchen, bo razem możemy więcej. Oni mają ogromne doświadczenie w organizowaniu kuchni polowych w różnych miejscach świata dotkniętych kryzysem humanitarnym – mówi wicemarszałek Piotr Pilch dodając, że samorząd województwa jest wdzięczny za ten gest solidarności ze strony amerykańskiej organizacji. 

 

World Central Kitchen to organizacja non-profit. Powstała w 2010 roku z inicjatywy hiszpańskiego szefa kuchni Jose Adresa, po trzęsieniu ziemi na Haiti, gdzie Adres zjawił się, bo gotować dla dotkniętych klęską humanitarną Haitańczyków. Od tamtej pory posiłki gotowane przez wolontariuszy WCK pomagały ratować ludzi w wielu miejscach świata po huraganach, trzęsieniach ziemi i innych żywiołach.

 

Jest wiele sposobów walki. Niektórzy walczą dając pewność, że ludzie są najedzeni – mówi Jose Adres, który zdecydował, że już następnego dnia po ataku Rosji na Ukrainę zjawi się na wschodniej granicy Polski, by tworzyć tu lokalne punkty World Central Kitchen.

 

WCK niesie pomoc uchodźcom wojennym zarówno po polskiej, jak i po ukraińskiej stronie granicy. Swe posiłki rozdają potrzebującym na dworcu kolejowym w Przemyślu. W ciągu zaledwie kilku pierwszych dni przedstawiciele WTC wydali ponad 5000 posiłków.

Jose Adres spotkał się w Rzeszowie z marszałkiem województwa Władysławem Ortylem, aby rozmawiać o niezbędnym dla organizacji wsparciu. 

 

Obrazy ataku na Ukrainę wywołują rozpacz i dlatego działamy, aby pomóc ludziom uciekającym przed wojną. My możemy im zaoferować gorące, pożywne posiłki, które dadzą im poczucie, że nie są sami ze swoimi dramatami – mówił w Rzeszowie Jose Adres.

 

Marszałek Ortyl z uznaniem odniósł się do działań organizacji, zapewniając o gotowości do współpracy ze strony samorządu województwa, by ułatwić funkcjonowanie kuchni.

 

To niezwykle budujące, że mamy przyjaciół, którzy chcą pomóc, bo potrzeby są ogromne. Samorząd województwa działa bardzo intensywnie, mamy stały kontakt z ukraińskimi regionami partnerskimi. Cały czas wysyłamy  transporty z pomocą humanitarną na Ukrainę – mówił w czasie spotkania z przedstawicielami WTC marszałek Podkarpacia.

 

Przedstawiciele WCK zaprezentowali marszałkowi plan aktywności w regionie, podkreślając, że zawsze współpracują z lokalnymi podmiotami, starając się wesprzeć i bardziej usystematyzować swoje planowane działania. 

 

Nie dostarczamy tylko surowych składników i nie oczekujemy, że ludzie sami sobie poradzą. Nie zrzucamy też darmowego jedzenia na obszary dotknięte katastrofą: wszędzie, gdzie to możliwe, zaopatrujemy się lokalnie, poprzez żywność staramy się rozpocząć proces odbudowy gospodarczej – podkreślał w Rzeszowie Jose Adres.

 

WTC jest na Podkarpaciu już od tygodnia. Teraz w ciągu doby World Central Kitchen rozdaje na przemyskim dworcu nawet dwa tysiące posiłków. Pożywne i urozmaicone gorące dania są przygotowywane w Przemyślu. Organizacja ma swoje punkty w wielu miejscach, przez które uciekają uchodźcy z Ukrainy. Poza przemyskim dworcem  kuchnia wydaje posiłki także przy przejściu w Medyce oraz po ukraińskiej stronie granicy. Są także w Hrebennem, ale także na terenie Słowacji i Rumunii.

We współpracę z WTC zaangażował się pochodzący z Przemyśla wicemarszałek Piotr Pilch, który pomaga przedstawicielom organizacji w znalezieniu odpowiedniej bazy, która pozwoli dodatkowo usprawnić gromadzenie produktów i przygotowywanie posiłków.

 

Działamy razem, aby zrobić wszystko to, co możliwe dla ludzi, którzy z jedną walizką uciekają ze swoich domów, zostawiając całe swoje dotychczasowe życie za sobą – podkreśla wicemarszałek Piotr Pilch. 

 

 

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Autor zdjęć: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP