Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Trójka osób przy stole.

 


Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycza odbył pierwszą kurtuazyjną wizytę na Podkarpaciu. Za cel swojej podróży obrał Rzeszów i Przemyśl jako miasta, które jako pierwsze otrzymały od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ukraiński tytuł honorowy „Miasta Ratownika”.

 

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim ambasador spotkał się z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart, wicemarszałkiem województwa podkarpackiego Piotrem Pilchem oraz Podkarpackim  Komendantem Wojewódzkim PSP nadbryg. Andrzejem Babiec. Ze strony ukraińskiej w skład delegacji, oprócz ambasadora, weszli: Radca Ambasady  Ukrainy w RP Witalij Bilyj, Pierwszy Sekretarz Ambasady Ukrainy w RP Tamila Shutak oraz Konsul Honorowy Ukrainy w Przemyślu Aleksander Baczyk.

 

Głównym tematem rozmów były kwestie związane z dalszą pomocą humanitarną udzielaną ogarniętej wojną Ukrainie i omówienie rodzajów działań podejmowanych w tym zakresie.  Ambasador Wasyl Zwarycza podziękował również za wsparcie, jakiego Polska udzieliła Ukrainie do dnia dzisiejszego.

 

Ambasador z uznaniem odniósł się do działań wszystkich służb ratowniczych, samorządowych, ale także ze wzruszeniem mówił o pomocy zwykłych ludzi, mieszkańców Podkarpacia, którzy otworzyli swoje serca i domy aby przyjąć ukraińskich uchodźców.

 

Polska i Podkarpacie ma za sobą najtrudniejszy egzamin, egzamin z człowieczeństwa a Naród Ukraiński nigdy nie zapomni o pomocy, którą otrzymał od swojego najbliższego sąsiada. Ta więź, która powstała będzie solidnym fundamentem dalszej współpracy miedzy oboma krajami – podkreślił ambasador Zwarycza.

 

Wicemarszałek Piotr Pilch zaprezentował działania podejmowane przez samorząd województwa na rzecz pomocy uchodźcom. W czasie spotkania mówiono o największych wyzwaniach logistycznych i organizacyjnych, o zaangażowaniu jednostek medycznych zarówno w Rzeszowie, jak i Przemyślu.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Natalia Mierzwa-Sowa

Kancelaria Zarządu UMWP

Źródło zdjęcia: PUW w Rzeszowie