Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Paczki w aucie

 


Autor tekstu: Daniel Kozik
Autor zdjęć i wideo: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

 

Ponad 100 dzieci z Polski i Belgii otrzyma świąteczne paczki, które trafią do nich w ramach akcji "Świąteczna Paczka",zorganizowanej przez Ambasadę RP w Brukseli przy współudziale Polskiego Przedstawicielstwa Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE.

 

Paczki trafią do najmłodszychCentrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu oraz RegionalnejPlacówki Opiekuńczo – Terapeutycznej w Jarosławiu, a także do najbardziej potrzebujących polskich rodzin w Belgii.Prezenty zostały zakupione ze środków zebranych ze zbiórek oraz kiermaszy świątecznych zorganizowanych przez polskie szkoły w Belgii.

 

Paczki przygotowywali pracownicy Ambasady RP w Brukseli, żołnierze z Polskiego Przedstawicielstwa Wojskowegoprzy NATO i UE, a przede wszystkim dzieci, ich rodzice oraznauczyciele ze wszystkich szkół polskich i polonijnych w Belgii, a także szkoły europejskiej.Paczki dotarły już na Podkarpacie dzięki żołnierzom oraz pomocy przewoźnika STANTRANS i Tomasza Poręby, posła do PE.

 

 

Szkoły, które zaangażowały się w zbiórkę to:EduGandawa Polska Szkoła w GandawiePolonijnaSzkołaWeekendowa w BrukseliPolska Szkoła i Przedszkole Sobotnie w Geel przy stowarzyszeniu ProPoloniaPolska Szkoła im. M.Skłodowskiej-Curie w Leuven przy Stowarzyszeniu DaskaliaPolskie Centrum Kształcenia im. Jana Pawła II w BrukseliPolska Szkoła i Przedszkole im. Marii Skłodowskiej-Curie w LiègeSzkoła Polska im. gen. S. Maczka przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedzibą w AntwerpiiSzkolny Punkt Konsultacyjny im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP  w Brukseli z siedzibą przy Polskiej Misji KatolickiejSzkoła Polska im. Joachima Lelewela przy Ambasadzie RzeczypospolitejSzkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedzibą w Mons oraz Szkoła Europejska w Brukseli.

 

Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu jest zespołem placówek zajmujących się zapewnieniem opieki i wychowania dzieciom oraz młodzieży częściowo lub całkowicie pozbawionym opieki rodziców. Centrum zostało powołanew grudniu 2013 roku na bazie doświadczeń wychowawczych i tradycji funkcjonującego w tym miejscu od 50 lat Domu Dziecka w Skopaniu. Obecnie Centrum tworzy blok administracyjny oraz trzy placówki opiekuńczo-wychowawczeo charakterze socjalizacyjnym.

 

Dyrektor Centrum Damian Szwagierczak nie krył zadowolenia z faktu otrzymania paczek z Brukseli:

 

Wyrażam ogromną wdzięczność za działania ludzi dobrej woli, za to, że trwają i myślą o nas i za ten gest wyciągniętej ręki, który daje naszym dzieciom nadzieję i pozwala myśleć o przyszłości – powiedział drektor. 

 

We wtorek, 20 grudnia paczki trafią do Jarosławia, do Regionalnej Placówki Opiekuńczo – Terapeutycznej  im. Ks. Mieczysława Lisińskiego. Placówka swoją działalność rozpoczęła w2017roku i jest prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie PoczętejPlacówka zapewnia opiekę dla 25 dzieci, przebywa w niej 16 chłopców oraz 9 dziewcząt w wieku od 4 do 17 lat

 

Galeria zdjęć: