Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Trojka ludzi na fotelu na scenie

 


Przedstawiciele samorządów, instytucji państwowych, instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych, spotkali się w Popradzie na Słowacji, by wspólnie rozmawiać o współpracy między Polską a Słowacją. Dyskusje dotyczyły między innymi kwestii związanych z turystyką, kulturą, edukacją, energetyką, a także finansowaniem wspólnych działań. Udział w Forum bierze marszałek Władysław Ortyl.

 

W panelu poświęconym branży turystycznej oprócz marszałka Władysława Ortyla, udział wzięli także: Andrzej Gut-Mostowy - sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki RP, Tomáš Ondrčka - dyrektor generalny Sekcji Ruchu Turystycznego w Ministerstwie Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej, Zuzana Ščepánová - radca, dyplomata do spraw ekonomicznych w Ambasadzie Republiki Słowackiej w Warszawie, Arkadiusz Toś - radca, dyplomata do spraw ekonomicznych w Ambasadzie RP w Bratysławie oraz Piotr Drobniak - radca - minister, zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Bratysławie. Marszałek w dyskusji akcentował problemy w tym sektorze gospodarki wywołane na skutek pandemii, inflacji i wojny:

 

W okresie maja i czerwca, kiedy zwykle rozpoczyna się sezon turystyczny, w tym roku zanotowaliśmy falę odpływu turystów, zwłaszcza z zachodniej części Polski oraz innych części Europy. Niepokój o bezpieczeństwo w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie w wielu wypadkach skutkował odwołaniem wcześniejszych rezerwacji lub całkowitą rezygnacją z wyboru Podkarpacia, jako wakacyjnej destynacji. Stąd też nasza szybka reakcja w postaci licznych działań promocyjnych i informacyjnych, zrealizowanych przez PROT i Samorząd Województwa Podkarpackiego, w których podkreślaliśmy gościnność i bezpieczeństwo regionu oraz najlepszy stosunek jakości do ceny. A ten ostatni czynnik ma kluczowe znaczenie w dobie wzrostu cen, a więc w czasach, kiedy turyści planując swoje wakacyjne wydatki poszukują wysokiej klasy oferty i korzystnej ceny. Jestem przekonany, że Podkarpacie ma wiele do zaoferowania w tym obszarze – mówił marszałek.

 

Marszałek poszukiwał odpowiedzi na pytanie, jak mówić o turystyce i  jak przyciągnąć krajowego i zagranicznego turystę:

 

To bardzo trudne zadanie, jakie stoi przed Samorządem Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacką Regionalną Polską Turystyczną. Stawiamy na elastyczność i chcemy mówić przede wszystkim o gościnności. Ta gościnność jest u nas cechą historyczną, jest też widoczna w gastronomii, a od lutego możemy ją widzieć poprzez gościnność i otwartość domów, mieszkań, hoteli na i dla uchodźców. W dobie pandemii – dzięki narzędziom takim, jak bon turystyczny – część ruchu turystycznego została przekierowana na kraj i skorzystanie z hoteli w Polsce. I na tym skorzystały również podkarpackie hotele. W efekcie niejako stały się one beneficjentami bonu, osiągając wyniki na poziomie szczytowych lat 2018-2019. Głównie chodzi oczywiście o hotele w miastach i miejscowościach turystycznych. Natomiast hotele miejskie znalazły się w odmiennej sytuacji. Wojna w Ukrainie spowodowała, że teraz to one notują wzrosty frekwencji – tłumaczył na forum w Popradzie Władysław Ortyl.

 

Na Forum był prezentowany film pokazujący najpiękniejsze miejsca turystyczne z województwa podkarpackiego, między innymi: ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu; Rynek w Krośnie; balony nad Krosnem; Zamek w Łańcucie; Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej; Hotel Arłamów; karpacki las; Ratusz w Rzeszowie; ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu; drewnianą cerkiew w Świątkowej Małej w Beskidzie Niskim; lodospady w Rudawce Rymanowskiej; cerkiew w Radrużu; Rynek Galicyjski w Skansenie w Sanoku; ołtarz w drewnianej cerkwi w Świątkowej Wielkiej; dawny szlak handlowy z Nowego Żmigrodu do Bardejowa; Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku; drewniana cerkiew w Turzańsku; cerkiew w Chyrowej; Jezioro Solińskie; Bieszczady, Połonina Wetlińska; turystyka konna w Bieszczadach; Arboretum w Bolestraszycach; Fort  XI „Duńkowiczki” – Twierdza Przemyśl; Zamek w Krasiczynie; cerkiew grekokatolicka w Łopience; Bieszczadzka Kolejka Leśna; Jezioro Solińskie – Cypel w Polańczyku; czy Fort VIII "Łętownia" w Kuńkowcach.

 

W rozmowach poświęconych wyzwaniom w energetyce, projektom i planom w dziedzinie turystyki i transportu na pograniczu, współpracy w obszarze kultury i edukacji oraz możliwości finansowania wspólnych projektów uczestniczą między innymi: Ján Ferenčák - przewodniczący Rady Stowarzyszenia Euroregion Tatry, Burmistrz Miasta Kežmarok, Krzysztof Strzałka - Ambasador RP w Republice Słowackiej, Andrea Elschekova Matisova - Ambasador Republiki Słowackiej w RP, Peter Pajerchin – dyrektor handlowy w Brantner Fatra S.R.O. & Brantner Poprad S.R.O., Aleksander Arabadźić – prezes i współtwórca Fundacji Akademii Kadr Europejskich, Rafał Piotr Szkaradziński – Wójt Gminy Szaflary, Bogusław Waksmundzki - przewodniczący Rady Euroregionu „Tatry”, Małgorzata Jarosińska-Jedynak - sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Peter Balún - naczelnik Wydziału Zarządzania Programem Współpracy Transgranicznej, Jacek Lelek - Burmistrz Starego Sącza, Mária Jagnešáková - dyrektor Muzeum Orawskiego oraz Piotr Gorajec - zastępca dyrektora w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć:  Dariusz Pawłowski

Oddział Współpracy Międzynarodowej UMWP