Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Ambasador Vsevolod Chentsov, szef ukraińskiej misji przy Unii Europejskiej przebywał dziś na Podkarpaciu. W Urzędzie Marszałkowskim gościł go marszałek Władysław Ortyl.

 

Ambasador zatrzymał się w Rzeszowie w trakcie podróży na Ukrainę w związku z wizytą w tym kraju przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

 

Głównym tematem rozmów była wojna na Ukrainie i możliwości pomocy jakiej Podkarpacie może udzielić. Marszałek zapewnił swojego gościa o pełnym poparciu dla Ukrainy i pełnej solidarności w narodem ukraińskim, tak okrutnie doświadczonym przez rosyjskiego agresora. Podczas krótkiego spotkania Władysław Ortyl przedstawił formy pomocy jakie województwo realizuje na rzecz Ukrainy.

 

Marszałek wspomniał również  o niedawnym Forum Trójmorza podczas, którego premier Mateusz Morawiecki wskazał Podkarpacie i Lubelszczynę jako dwa wiodące województwa w przyszłej współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy.

 

Marszałek poinformował też,  że pod koniec czerwca na forum Komitetu Regionów odbędzie się debata dotycząca Ukrainy. Przekazał także ambasadorowi wstępny raport dotyczący rozwiązań logistycznych i transportowych oraz możliwości wsparcia odbudowy i rozwoju gospodarki Ukrainy z perspektywy województwa podkarpackiego. Wspomniał również o koloniach dla dzieci ukraińskich, które w wakacje samorząd województwa zorganizuje na Podkarpaciu. Panowie rozmawiali również o przyszłości transgranicznego programu Polska-Ukraina. W rozmowie padła także propozycja aby zorganizować specjalną konferencję merytoryczną poświęconą odbudowie Ukrainy.

 

Vsevolod Chentsov swoją funkcję pełni od sierpnia ubiegłego roku. Od kilkunastu lat pracuje w dyplomacji. Wcześniej był m.in. ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ukrainy w Holandii oraz przedstawicielem Ukrainy w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, pracował także w ukraińskim ministerstwie spraw zagranicznych oraz w Ambasadzie Ukrainy w Polsce.

 

Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Leyko

Kancelaria Zarządu UMWP