Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

dyskusje podczas Dni Studyjnych ECR

 


„Organizacja wydarzeń sportowych przez samorządy terytorialne” to główny temat konferencji, która odbyła się w ramach Dni Studyjnych ECR w Krakowie. Gospodarzem wydarzenia było województwo małopolskie.

Wszystkich gości powitali Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski (gospodarz Dni Studyjnych) oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, który jest przewodniczącym grupy EKR w Europejskim Komitecie Regionów. 

Dyskusje toczyły się dwóch panelach. Temat pierwszego to Organizacja wydarzeń sportowych przez samorządy terytorialne – szczytna idea czy business? Dryga dyskusja dotyczyła finansowania wydarzeń sportowych bądź infrastruktury sportowej przez samorządy terytorialne. W tej części udział wziął marszałek Władysław Ortyl. Oprócz niego w panelu dyskutowali: Tomasz Poręba, poseł do Parlamentu Europejskiego i zarazem wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz pełnomocnik PKOl ds. organizacji III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, Jerzy Muzyk, wiceprezydent Krakowa, Bogumiła Porębska, wiceprezydent Tarnowa, Rob Jonkman, członek zarządu gminy Opsterland (Holandia) i I wiceprzewodniczący Grupy EKR, Andrzej Lemek, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Thorsten Endres, dyrektor zarządzający Europejskiej Federacji Piłki Siatkowej (CEV). Moderatorem był Adam Karácsony, wiceprzewodniczący regionu Pest (Węgry).

 

Samorząd województwa nie inwestował do tej pory w obiekty sportowe, bo to głównie domena samorządów miejskich, które nimi zarządzają. Zrobiliśmy wyjątek i będziemy współfinansować budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. To strategiczna inwestycja, bo województwo nie miało dotychczas takiego stadionu. Gdyby taki obiekt już funkcjonował może część dyscyplin igrzysk europejskich mogłaby odbyć się na Podkarpaciu – powiedział marszałek Władysław Ortyl. 

 

W dyskusji nie brakło tematów związanych z wojną. Uczestnicy podkreślali, że wiele obiektów sportowych przeznaczono dla uchodźców, co nieznacznie skomplikowało życie sportowcom. Nikt jednak nie miał wątpliwości, że były to słuszne decyzje, a niedogodności udało się szybko przezwyciężyć.

Uczestnicy konferencji zwiedzili także Tauron-Arenę – największą sportową arenę w Polsce dla dyscyplin halowych, gdzie zorganizowano punkt obsługi uchodźców. Zobaczyli także punkt przesiadkowy dla uchodźców z Ukrainy w Olkuszu.

 

Galeria zdjęć:

Autor Tekstu: Tomasz Leyko

Zdjęcia UMWM